Wiadomości

To już ponad 25 lat. Historia strony internetowej Parafii Szczepanów

Strona parafii Szczepanów należy do najstarszych stron internetowych w Diecezji Tarnowskiej. Inicjatorem jej powstania był ks. mgr Marek Hołowicki, wikariusz w Szczepanowie w okresie od 26 sierpnia 1993 r. do października 1999 r. Prace nad stroną rozpoczął w roku 1997 – a więc strona liczy sobie już ponad 25 lat! Co warto podkreślić – rok wcześniej powstały strony internetowe Diecezji Tarnowskiej oraz Stolicy Apostolskiej.

Można powiedzieć, że były to czasy pionierskie w rozwoju internetu. Od tamtego momentu strona kilka razy zmieniała swoją szatę graficzną, a obecna jest czwartą wersją z kolei.


Szata graficzna w latach 2005-2009

Historia strony szczepanowskiego sanktuarium to kawałek historii polskiego internetu. Razem z nim strona się rozwijała i zmieniała. Pierwsza wersja strony działała na darmowym serwerze udostępnianym przez katolicki serwis opoka.org.pl. Jego pojemność była minimalna z dzisiejszej perspektywy czasu – w różnych okresach miał od 5 do 50 MB. Stąd na początku na stronie dominowały informacje tekstowe i miniaturowe zdjęcia. Wraz z rozwojem internetu oraz zmianami w ofercie firm hostingowych strona funkcjonowała w takich w serwisach hostingowych jak home.pl, nazwa.pl czy w ostatnim czasie na ovh. Początkowo strona pisana była „ręcznie” z wykorzystaniem „Pajączka” najstarszego polskiego edytora HTML, następnie tworzona była już w trybie graficznym w programie FrontPage. Od 2009 roku strona działa w oparciu o bardzo popularny system WordPress – napisany w języku PHP system zarządzania treścią. Wykorzystuje on bazę danych MySQL.

Pierwotnie strona była dostępna pod adresem www.stanislaw.tarnow.opoka.pl. Wraz ze zmianami wersji strony pojawiały się nowe adresy: www.swstanislaw.prv.pl (2003 r.), www.bazylika.szczepanow.pl (2005 r.), www.bazylikaszczepanow.pl (2009 r. – dotychczas).Po drodze nie brakowało sukcesów np. w zorganizowanym na przełomie 2009 i 2010 r. II Diecezjalnym Konkursie Stron Internetowych PAULUS, strona Parafii Szczepanów (www.bazylikaszczepanow.pl) zdobyła I miejsce oraz nagrodę główną w kategorii Parafie /statuetkę, dyplomy oraz laptop/. Były również i porażki. Co najmniej dwukrotnie znaczna część strony została uszkodzona (np. w 2015 r. uszkodzona została baza danych, co wiązało się z mozolnym ręcznym odtwarzaniem jej zawartości. Innym razem z powodu zawirusowania serwera przez innych użytkowników uszkodzeniu uległy galerie fotografii). Aktualnie strona jest o wiele lepiej zabezpieczona od strony technicznej oraz na bieżąco archiwizowana. Niestety ale nauka na własnych błędach jest dosyć bolesna, zwłaszcza gdy coś jest tak ulotne jak informacje zapisane na dysku.

11 października 2010 jako uzupełnienie strony pojawił się profil Parafii na Facebooku, a z kolei w 2015 r. dzięki wsparciu firmy Climax udostępniona została transmisja z kamery w prezbiterium.

Przez lata po księdzu Marku Hołowickim opiekę merytoryczną nad stroną sprawowali: ks. Jacek Drożdż, ks. Wiesław Znamirowski i ks. Mariusz Wójtowicz. Aktualnie nad całością czuwa ks. prałat Władysław Pasiut oraz ks. Mateusz Kawa. W prace nad stroną angażowali się również parafianie – miłośnicy historii, nauczyciele, społecznicy.

W roku 2001 administrację nad stroną internetową objął Krzysztof Bogusz – parafianin ze Sterkowca, który administruje stroną do chwili obecnej. Przez kilka lat (2004-2011) jego zdjęcia z uroczystości odbywających się parafii stanowiły uzupełnienie materiałów zamieszczonych na stronie. Kolejnym fotografem współpracującym przy tworzeniu strony internetowej był Piotr Olczak z Łęk.

Strona internetowa jest strażnikiem pamięci i ogólnodostępną kroniką oraz archiwum wydarzeń Parafii Szczepanów.


(KB)