Wiadomości

Szczepanów czci św. Stanisława – dwie transmisje w RDN

W Szczepanowie, miejscu narodzenia patrona Polski i diecezji tarnowskiej, rozpoczyna się odpust ku czci św. Stanisława. Od 4 do 12 maja będą do sanktuarium przybywać pielgrzymki z całej diecezji. Centralnej uroczystości 11 maja będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W programie odpustowym będzie dzień młodzieży, chorych, seniorów, służb mundurowych, modlitwa o powołania, za rodziny i nauczycieli.

– Tygodniowy odpust ku czci św. Stanisława będzie przebiegał pod hasłem 'Czerpiąc z dziedzictwa św. Stanisława uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W tym roku w sposób szczególny świętujemy 25-lecie kanonizacji św. Kingi – Pani Ziemi Sądeckiej oraz rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej. W związku z tym jubileuszem do naszego sanktuarium otrzymaliśmy relikwie św. Kingi. Zostaną one uroczyście wniesione i przyjęte do naszej bazyliki – mówił ks. Marcin Kokoszka proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława.

W Szczepanowie znajduje się Kaplica Narodzenia Św. Stanisława.

– W tym miejscu, w którym wedle tradycji miał się urodzić święty biskup męczennik jest kaplica jego narodzenia, a obok źródełko z cudowną wodą. Wedle tradycji w tej wodzie, małego Stanisława miała obmyć jego mama Bogna, zaraz po narodzeniu. Przybywają do tego miejsca również pielgrzymi, zabierając tę wodę razem ze sobą. Piją ją, nacierają się. Ta woda im towarzyszy jako ten zewnętrzny znak Bożej łaski.

Codziennie Msze św. będą o 8 i 18 oraz we wtorek i piątek o 11.00. Nabożeństwo majowe rozpoczynać się będzie o 17.30. Codziennie od 20.30 adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Apel Jasnogórski.

W sobotę 4 maja nabożeństwo majowe przy Kaplicy Narodzenia św. Stanisława zostanie odprawione o 20.00.

W RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz będziemy transmitować dwie Msze św. odpustowe ze Szczepanowa, w środę 8 maja o 11 i w sobotę 11 maja o 11.00.

rdn.pl