Wiadomości

Nie lękajcie się być świętymi ludźmi Kościoła!

Kard. Gerhard Ludwig Müller przewodniczył głównym uroczystościom ku czci św. Stanisława w Szczepanowie.

W sobotę 13 maja 2023 w sanktuarium – miejscu urodzin św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyły się główne uroczystości ku czci patrona Polski. Procesji z kaplicy narodzenia św. Stanisława i Mszy św. na ołtarzu polowym przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, przewodniczący papieskiej komisji Ecclesia Dei.

Galeria zdjęć <==

Towarzyszyli mu abp Józef Kowalczyk, prymas senior, abp nuncjusz Henryk Nowacki, bp tarnowski Andrzej Jeż, a także duchowni i wierni świeccy, parafianie oraz pielgrzymi. Śpiew podczas procesji i Eucharystii animowali orkiestra dęta z Okulic i chór sanktuaryjny ze Szczepanowa.

Kard. Müller podkreślił w homilii rolę św. Stanisława w budowaniu Kościoła w Polsce poprzez niezłomne świadectwo wiary i odważną obronę porządku moralnego.

– Za św. Stanisławem, jego śladami, poszło wielu świętych i błogosławionych tej ziemi – mówił kardynał, wymieniając m.in. bł. Wincentego Kadłubka, św. Jana Kantego, św. Maksymiliana Marię Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i św. Jana Pawła II.

Kaznodzieja apelował, by razem ze świętymi tworzyć Kościół Chrystusowy, który nie jest obcą nam instytucją, ale ciałem, do którego zostaliśmy wszczepieni przez chrzest święty.

– Nie lękajcie się świętości, uczyńcie obecne tysiąclecie erą ludzi świętych – mówił kardynał.

Po Mszy św. zostały poświęcone freski 20 tajemnic Różańca św. oraz obrazy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie i Fatimie. Kardynał otwarł przy placu Świętych i Błogosławionych salę pamięci dedykowaną bp. Janowi Styrnie, który pochodził z par. Szczepanów, a w przedsionku bazyliki odsłonił tablicę upamiętniającą biskupa elbląskiego .

W sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie od 7 do 14 maja trwa odpust ku czci patrona Polski. Warto dodać, że w tym roku mija 770. rocznica kanonizacji bp. Stanisława ze Szczepanowa oraz 20. rocznica ogłoszenia kościoła w Szczepanowie bazyliką mniejszą.

FOTO GOŚĆ

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ