Wiadomości

Szczepanów: Odpust ku czci św. Stanisława w czasach koronawirusa

3 maja 2020 r. w Szczepanowie rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci Św. Stanisława BM. Wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło ‟Święty Stanisław Szczepanowski – gorliwy czciciel Eucharystii”. Odpust w czasach pandemii odbędzie się w zmienionej formie.

Każdego roku odpust gromadził rzesze pielgrzymów z diecezji tarnowskiej i z różnych rejonów Polski. Teraz będzie inaczej.

„Zachowamy wszelkie przepisy bezpieczeństwa i ograniczenia liczbowe. Kościół może pomieścić 73 osoby. Nie będzie grup pielgrzymkowych, zapraszamy do indywidualnej modlitwy. To będą rekolekcje ze św. Stanisławem, bo jest on patronem trudnych czasów. Codziennie modlimy się o ustanie pandemii. Tak będzie również podczas odpustu” – mówi kustosz ks. Władysław Pasiut.

Codziennie Msze św. będą o 8.00 i 18.00, a o 17.30 nabożeństwo majowe. Transmisje można znaleźć na stronie internetowej parafii.

„Nie będziemy też dekorować całej parafii, jak w minionych latach. Poprosiliśmy wiernych, aby każdy dom przystroić na czas odpustu przez wystawienie obrazu świętych i wywieszenie flagi. Odpust przeżywać będziemy wspominając setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i w roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego” – mówi ks. Władysław Pasiut.

Święty Stanisław, Biskup i Męczennik, urodził się w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej około roku 1030. Był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął w 1079 roku śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia. Święty Stanisław, obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jest pierwszorzędnym patronem Polski.

ekai