Wiadomości

Szczepanów stroi się do odpustu

W rodzinnej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbędzie się tygodniowe spotkanie z patronem Polski. W niedzielę 3 maja w szczepanowskim sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika rozpocznie się modlitewny tydzień odpustowy.

– Hasłem tegorocznego odpustu są słowa: „Św. Stanisław – gorliwy czciciel Eucharystii”. W tym roku odpustowe rekolekcje z naszym patronem będziemy przeżywać w łączności z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II oraz beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium.

Odpust, z racji epidemii i różnych ograniczeń, będzie w tym roku skromniejszy. W niedzielę 3 i 10 maja Msze św. będą według porządku niedzielnego, czyli o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 15.30 i 18.00. W dni powszednie, z wyjątkiem 8 i 9 maja, Msze św. będą o 8.00 i 18.00. Wszystkie w bazylice, w której jednorazowo mogą się modlić 73 osoby.

– Wyjątkowymi dniami będą piątek 8 maja i sobota 9 maja. W główną uroczystość św. Stanisława Msze św. będą celebrowane według porządku niedzielnego. Planujemy Mszę św. w kaplicy Narodzenia św. Stanisława o 18.00. Natomiast w sobotę 9 maja Eucharystia będzie celebrowana w bazylice o 8.00, 11.00 i 18.00. Nie odbędzie się jednak tradycyjna procesja z kaplicy Narodzenia do bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława – mówi kustosz.

Parafianie zostali poproszeni o udekorowanie okien domów obrazami św. Stanisława oraz o uporządkowanie miejsc związanych z patronem Polski. Choć nie będzie zorganizowanych grup pielgrzymkowych, to jednak czciciele św. Stanisława będą mogli nawiedzać sanktuarium przez cały czas trwania odpustu, gdyż bazylika jest otwarta do prywatnej modlitwy.

– Zapraszamy do nawiedzenia Panteonu Świętych i Błogosławionych, gdzie można odprawić Drogę Krzyżową, jak również pomodlić się przez wstawiennictwo świętych i błogosławionych naszej diecezji oraz tych, którzy wzięli imię od św. Stanisława – zachęca ks. Pasiut.

Warto podkreślić, że wszystkie celebry z sanktuarium św. Stanisława są transmitowane przez internet. Msza św. w sobotę 9 maja o 11.00 będzie też transmitowana przez diecezjalne radio RDN.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ / Tarnowski Gość Niedzielny