Wiadomości

Odpust ku czci Św. Stanisława BM w Szczepanowie / RDN

3 maja w Szczepanowie rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika – głównego patrona Polski. Wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło „Święty Stanisław Szczepanowski – gorliwy czciciel Eucharystii”.

– Jest Rok Eucharystii. Święty Stanisław został zamordowany przez króla Bolesława Śmiałego w trakcie sprawowania Eucharystii. Przeżywamy ten odpust także w 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, który wielokrotnie, jako kardynał metropolita krakowski, nawiedzał to sanktuarium i w roku beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Cieszymy się, że możemy połączyć tych wielkich Polaków razem w czasie tegorocznego odpustu – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława.

Odpust w czasach pandemii odbędzie się w zmienionej formie przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

W tym roku nie będzie zorganizowanych grup pielgrzymkowych, nie odbędzie się też tradycyjna procesja z Kaplicy Narodzenia Świętego Stanisława do bazyliki. Nie będzie tradycyjnego ozdabiania parafii, mieszkańcy natomiast zostali poproszeni o udekorowanie swoich domostw obrazami św. Stanisława oraz o wywieszenie flag narodowych.

Szczególną intencją tegorocznego odpustu będzie modlitwa o ustanie pandemii koronawirusa.

Uroczyste celebry w poszczególnych dniach będą sprawowane przez biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej – Stanisława Salaterskiego, biskupa ordynariusza diecezji kieleckiej – Jana Piotrowskiego, biskupa seniora diecezji elbląskiej – bpa Jana Styrnę i biskupa ordynariusza diecezji tarnowskiej – Andrzeja Jeża.

Wszystkie Msze Święte z sanktuarium św. Stanisława są transmitowane przez Internet. Główna uroczystość odpustowa w sobotę 9 maja o 11.00 będzie transmitowana przez radio RDN.

 

Odpust ku czci Św. Stanisława Bm w Szczepanowie / Program <==

RDN