Wiadomości

Odpust w Szczepanowie / Program Odpustu 1-9 maja 2022 r.

W niedzielę 1 maja w Szczepanowie rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika – głównego patrona Polski. Wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło „Święty Stanisław posłany, aby głosić Ewangelię Chrystusa” w roku 950. rocznicy sakry biskupiej Św. Stanisława”.  Główna uroczystość odpustowa odbędzie się w 8 maja i rozpocznie procesją o 10.00 z kaplicy Narodzenia do bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM. Po procesji zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz – krakowski metropolita senior.

Jak co roku w pierwszych dniach maja do tej miejscowości zmierzają tysiące pielgrzymów, by uczcić Wielkiego Patrona Polski. Uroczystości potrwają od 1 do 9 maja. Wraz z pielgrzymami do Szczepanowa przybywają również bardzo licznie księża rodacy oraz księża, którzy kiedyś pracowali w tutejszej parafii. Po każdej Mszy Św. odprawianej w okresie odpustu wierni mogą ucałować relikwie Św. Stanisława.

– Serdecznie wszystkich zapraszam na uroczystość ku czci św. Stanisława, patrona parafii, diecezji tarnowskiej i Polski – zachęca kustosz sanktuarium ksiądz Władysław Pasiut.

Odpust rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszą niedzielę maja. W kolejnych dniach w programie odpustu znalazły się liczne pielgrzymki różnych grup społecznych, w intencji których prowadzone będą modlitwy m.in. służb mundurowych, życia konsekrowanego, młodzieży, osób starszych i chorych, kapłanów obchodzących rocznicę święceń i wielu innych grup.

Jak co roku w okresie wielkiego odpustu – młodzieży z dekanatu szczepanowskiego udzielany będzie Sakrament Bierzmowania. Udzieli go ksiądz biskup Artur Ważny – biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej.

W poniedziałek 9 maja na zakończenie odpustu odbędzie się uroczysta sesja naukowa z okazji 950. rocznicy sakry biskupiej św. Stanisława BM, zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w roku bieżącym w sobotę 7 maja. O godz. 10.00 uroczysta procesja wyruszy z Kaplicy Narodzenia św. Stanisława do szczepanowskiej Bazyliki. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Błogosławionego Papieża Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. W sumie odpustowej o godzinie 11.00 udział wezmą oprócz szczepanowskich parafian – również liczni pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej. Uroczystej Mszy Świętej w tym dniu przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz – krakowski metropolita senior oraz ksiądz biskup Andrzej Jeż Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

W 2020 r. w homilii podczas uroczystości na Wawelu kardynał Stanisław Dziwisz zestawił dwóch pasterzy Kościoła krakowskiego i powszechnego: św. Stanisława ze Szczepanowa i Jana Pawła II, który w Krakowie jako arcybiskup był kolejnym następcą biskupa i męczennika.

– Uprawnione jest porównywanie tych dwóch świętych pasterzy i chociaż rozdziela ich dziewięć wieków historii i jakże odmienne warunki życia i służby, spinają oni niczym klamrą żywe dzieje Kościoła, zwłaszcza na naszej ziemi – podkreślał hierarcha.

Przypomniał, że Jan Paweł II przez całe swoje kapłańskie życie i pasterską służbę pozostawał pod wpływem świadectwa, jakie złożył św. Stanisław. Był także związany z katedrą na Wawelu, gdzie spoczywają jego relikwie.

PROGRAM ODPUSTU 1- 9 maja 2022 r.

„Święty Stanisław posłany, aby głosić Ewangelię Chrystusa” w roku 950. rocznicy sakry biskupiej Św. Stanisława

Odpust ku czci Świętego Stanisława BM / Szczepanów 01-09 maja 2022 r.

NABOŻEŃSTWA W CZASIE TYGODNIOWEGO ODPUSTU
CODZIENNIE: Msze Święte o godzinie: 8.00 i 18.00.
dodatkowo w poniedziałek i piątek: o godz. 11.00
Nabożeństwo Majowe o godzinie 17.30

NIEDZIELA -1 MAJA 2022 r.
Msze Święte w Bazylice o godzinie; 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 15.30, 18.00.
Kazanie i suma o godz. 11.00 – Ks. dr hab. Marek Kluz -Dziekan UPJP II w Tarnowie
11.00 – Ks. Andrzej Mułka – Msza Święta dla młodzieży ze szkół im. Św. Jana Pawła II z Diecezji Tarnowskiej, Zespołu Szkół Katolickich z Nowego Sącza, Szkoły Katolickiej w Brzesku, Diecezjalnej Rodziny Szkół imieniem świętych i Błogosławionych.
Zespół Promyczki – koncert po Mszy św.

PONIEDZIAŁEK – 2 MAJA 2022 r.
DZIEŃ CHORYCH, DZIEŃ SENIORA, CARITAS PARAFIALNY
Msze Święte w Bazylice o godzinie; 8.00, 11.00, 18.00. Godz. 8.00 – ks. dr Adam Lelito
Godz. 10.00 – Spotkanie formacyjne dla Członków Caritas Parafialnych z Dekanatu Szczep.
11.00 – Ks. Prałat Marek Kogut – Msza dla Członków Caritas Parafialnych z Dekanatu oraz chorych, błogosławieństwo Najśw. Sakramentem na sposób Lourdes.

Po południu: BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY Z DEKANATU SZCZEPANOWSKIEGO Godz. 18.00 – Ks. Biskup Artur Ważny – Msza św. w intencjach młodzieży bierzmowanej z Dekanatu Szczepanowskiego

WTOREK – 3 MAJA 2022 r.
UROCZYSTOŚĆ KRÓLOWEJ POLSKI
Msza Święta w Bazylice o godzinie; 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 15.30, 18.00.
I Komunia św. o godz. 11.00

– 4 MAJA 2022 r.
Godz. 8.00 – Msza Święta w intencjach Pielgrzymów, Róż Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej.

Po południu: SŁUŻBY MUNDUROWE
Godz. 18.00 – Ks. ppor. dr Marcin Krępa – Dyr. Diec. Domu Rekol. w Ciężkowicach.
– Msza św. w intencjach Służb Mundurowych; Żołnierzy, Policji, PSP, OSP, Kolejarzy, Straży Granicznej, Celników, Służb Więziennictwa, Rycerzy Kolumba oraz Górników Kopalni Gazu w Szczepanowie.

Zapraszamy Parafie: św. Prokopa Op. w Jadownikach, Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Jasieniu, NSPJ w Biadolinach.

CZWARTEK – 5 MAJA 2022 r.
DZIEŃ MODLITW ZA FUNDATORÓW, DOBROCZYŃCÓW, PIELGRZYMÓW i PARAFIAN
Godz. 8.00 – Msza Święta za dobrodziejów naszego Sanktuarium.

Po południu: DZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE
Godz. 18.00 – Ks. Bp Grzegorz Kaszak – Biskup Sosnowiecki – Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne z Parafii i Diecezji. Koncelebra Księży przeżywających 25. rocznicę święceń.
Zapraszamy Parafie; Św. Jakuba Apostoła w Brzesku, Miłosierdzia Bożego w Brzesku, MB Częstochowskiej w Brzesku – Słotwiny oraz LSO z Dekanatu.

PIĄTEK – 6 MAJA 2022 r.
DZIEŃ MŁODZIEŻY DIECEZJALNEJ RODZINY SZKÓŁ IM. ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH DIEC. TARN.
Godz. 8.00 – Msza święta w intencjach młodzieży z naszej Parafii.

DZIEŃ MODLITW ZA RODZINY I NAUCZYCIELI
Godz. 18.00 – Ks. Bp Stanisław Salaterski
– Msza Święta w intencjach naszych rodzin oraz Nauczycieli i Wychowawców z Powiatu Brzeskiego czynnych zawodowo i emerytów Zapraszamy Parafie; św. Marcina Biskupa w Gnojniku, św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Spytkowskiej, oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Ruch Światło – Życie, Młodzież z Grup Modlitewnych i Apostolskich, KSM

SOBOTA – 7 MAJA 2022 r.
GŁÓWNA UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA
Msze Święte w Bazylice o godzinie; 6.30, 11.00, 18.00.
Godz. 10.15 – Procesja z miejsca narodzin św. Stanisława do ołtarza polowego z relikwiami; świętego Stanisława BM, św. Jana Pawła II, Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji.
10.45 – Poświęcenie Figury Matki Bożej i miejsca czerpania wody.
11.00 – Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Ks. Biskupi.
Msza św. z udziałem Księży z Diecezji i Gości oraz Kapituł; Katedralnej i Kolegiackich; z Nowego Sącza, Bochni, Wojnicza, Mielca, Limanowej oraz Księży z dekanatu i gości.

Zapraszamy: Parafie z Dekanatu Szczepanowskiego, Siostry zakonne z rejonu, Parafie Św. Stanisława BM, Samorządowców, Konfraternie Królewskiego Orderu św. Stanisława BM, Rycerzy Kolumba, Cech Rzemiosł Różnych z Brzeska, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, Katechetów świeckich, LSO – Lektorów i Ministrantów, Koła Przyjaciół Radia Maryja Diecezji Tarnowskiej, PDMD, Grupy Kolędnicze, Pielgrzymów.

Godz. 18.00 – Msza Święta przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława BM

NIEDZIELA – 8 MAJA 2022 r.
Kazania i suma o godz. 11.00 – Ks. dr Piotr Pasek – dyr. Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie
Msza Święta w Bazylice o godzinie; 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 15.30, 18.00. Pielgrzymki indywidualne z Diecezji

PONIEDZIAŁEK – 9 MAJA 2022 r.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ODPUSTU

UROCZYSTOŚĆ LITURGICZNA ŚWIĘTEGO STANISŁAWA BM Msza Święta w Bazylice o godzinie; 6.30, 8.00, 9.30, 11.00.

O godz. 15.00 – Uroczysta Sesja naukowa z okazji 950. rocznicy sakry biskupiej św. Stanisława BM, zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie.

Zapraszamy: Władze uczelni UPJPII i Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, Profesorów i Przełożonych, a także studentów i Alumnów oraz wszystkich zainteresowanych postacią naszego Rodaka.
Godz. 18.00 – uroczysta suma na zakończenie Sesji Naukowej oraz odpustu.

WSZYSTKICH PIELGRZYMÓW I GOŚCI SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ MODLITWY

foto Olczak

bazylikaszczepanow.pl

PROGRAM ODPUSTU 1- 9 maja 2022 r.