Wiadomości

Szczepanów: rozpoczyna się odpust ku czci św. Stanisława

„Święty Stanisław posłany, aby głosić Ewangelię Chrystusa” to hasło odpustu w Szczepanowie ku czci biskupa i męczenniczka. Do miejsca narodzin patrona Polski i diecezji tarnowskiej przybędą m.in. duchowni, chorzy, seniorzy, służby mundurowe, młodzi, rodziny, nauczyciele. Odpust odbędzie się od 1 do 9 maja.

Jak co roku w pierwszych dniach maja do Szczepanowa zmierzają tysiące pielgrzymów, by uczcić patrona Polski. W niedzielę, 1 maja sumie o godzinie 11.00 będzie przewodniczył ks. dr hab. Marek Kluz, dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie.

– „Wraz z pielgrzymami do Szczepanowa przybywają bardzo licznie księża rodacy oraz duchowni, którzy kiedyś pracowali w tutejszej parafii. Po każdej Mszy Św. odprawianej w okresie odpustu wierni mogą ucałować relikwie Św. Stanisława. W tym roku towarzyszy nam ważna data. To 950. rocznica sakry biskupiej św. Stanisława. Na główne uroczystości zaprosiliśmy kardynała Stanisława Dziwisza”– mówi proboszcz i kustosz sanktuarium w Szczepanowie ks. Władysław Pasiut.

W czasie odpustu młodzieży z dekanatu szczepanowskiego udzielony zostanie sakrament bierzmowania. W tygodniu Msze Święte będą o godzinie 8.00 i 18.00, dodatkowo w poniedziałek i piątek o godz. 11.00, a nabożeństwo majowe o godzinie 17.30.

Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 7 maja. O 10.15 z miejsca narodzin św. Stanisława wyruszy procesja z relikwiami do ołtarza polowego. Będzie także poświęcenie figury Matki Bożej i miejsca czerpania wody. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o 11.00 pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza.

Święty Stanisław, biskup i męczennik, urodził się w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej około roku 1030. Był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął w 1079 roku śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia. Święty Stanisław, obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jest pierwszorzędnym patronem Polski.

Święty Stanisław jest także patronem diecezji tarnowskiej.


eb / ekai