Wiadomości

Odpust w Szczepanowie – 8 maja 2021 roku

W sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie odbyły się 8 maja główne uroczystości ku czci patrona Polski i diecezji tarnowskiej. Tradycyjnie w tym dniu z kaplicy Narodzenia św. Stanisława do bazyliki wyruszała procesja z relikwiami świętego biskupa oraz innych świętych i błogosławionych.

W tym roku z powodu pandemii procesja miała skromniejszy charakter. Jej uczestnicy przeszli z bazyliki do Panteonu Świętych i Błogosławionych, gdzie została odprawiona Msza św. Sumie przewodniczył abp Józef Kowalczyk, arcybiskup senior metropolii gnieźnieńskiej, były prymas Polski i nuncjusz apostolski w Polsce. Razem z nim modlił się także abp Henryk Nowacki, były nuncjusz apostolski w krajach skandynawskich.

Homilię wygłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Przypomniał, że za obronę Ewangelii i praw człowieka biskup Stanisław dał głowę.

– Oddał życie, o czym świadczą ślady, które biskup Stanisław otrzymał podczas ataku, od uderzenia tępokrawędzistym narzędziem – mówił biskup.

Kaznodzieja podkreślał, że także dzisiaj chrześcijanie są wezwani do nowej apologii wiary i oddawania życia za Chrystusa. Przypomniał w tym kontekście słowa kard. Saraha, który mówił, że najbardziej prześladowanymi chrześcijanami są katolicy w Europie Zachodniej, ponieważ usypia się w nich wrażliwość na sprawy Boże i ludzkie, wprowadzając duchowy zamęt w ich sercach, subtelnymi metodami odciągając od Boga, także poprzez stanowione prawa, które są sprzeczne z Bożymi przykazaniami i prawem naturalnym.

– Potrzebujemy nowej apologii chrześcijaństwa i odwagi oddania życia za Chrystusa – mówił w Szczepanowie bp Andrzej Jeż.

Jako odważnego obrońcę wiary i praw człowieka biskup Jeż wskazał włoskiego sędziego Rosario Livatino, który będzie beatyfikowany 9 maja.

– Człowiek modlitwy, adoracji, niezwykle uprzejmy, a jednocześnie bezkompromisowy wobec zła i zbrodniczych układów, jest dla nas przykładem i wezwaniem, abyśmy w codzienności naszego życia byli duchowo, moralnie spójni, świadcząc całymi sobą o prawdzie Ewangelii – mówił biskup Jeż.

Po Mszy św., w której wzięli m.in. udział burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, członkowie Cechu Rzemiosł Różnych z Brzeska, Rycerze Kolumba, kawaler Orderu św. Stanisława Stanisław Jędrzejczyk, strażacy, pielgrzymi z parafii i regionu, abp Józef Kowalczyk poświęcił figurę św. Józefa, a abp Henryk Nowacki – figurę św. Justa, które dołączyły do obecnych już w Panteonie Świętych i Błogosławionych.

Galeria zdjęć<==

— 

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

Transmisja Mszy Świętej / Suma odpustowa 8 maja 2021 r.

Kazanie biskupa Andrzeja Jeża

Galeria zdjęć

Odpust w Szczepanowie - główna uroczystość [08.05.2021]