Wiadomości

Szczepanów. Centralne uroczystości ku czci św. Stanisława BM [ZDJĘCIA]

Pod hasłem „Czerpiąc z dziedzictwa św. Stanisława uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w Szczepanowie trwa odpust ku czci patrona Polski i diecezji tarnowskiej. Centralnej uroczystości przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski z udziałem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Galeria zdjęć / rdn.pl <==

Przez cały tydzień do Szczepanowa pielgrzymowali chorzy, seniorzy, służby mundurowe, młodzi, rodziny, nauczyciele oraz duchowni, prosząc świętego o wstawiennictwo i wypraszanie łask.

Parafianie i pielgrzymi podkreślali wyjątkowość jednego z głównych patronów Polski.

– Ja tu mieszkam, więc to normalne, że tu jestem. Jest takie podejście ludzi tutaj do św. Stanisława, że oni czują że nas chroni. Po prostu są różne kataklizmy gdzieś z boku a u nas zawsze jest spokój. – Biorąc pod uwagę ten trudny, niebezpieczny okres przez który przechodzimy to ta spuścizna świętego Stanisława to jest coś co powinno być naszym drogowskazem na całe życie. Jeżeli będziemy wzorować się na naszym patronie, który jest nam z jednej strony tak bardzo bliski, a z drugiej tak aktualny. Wtedy możemy być spokojni o nasz los. – On upomniał Bolesława Śmiałego i on za to został ścięty. Urodził się tutaj pod studzienką . Jestem tu zawsze co roku. – Święty Stanisław urodził się w Szczepanowie i jest ważną postacią dla Polski. – Ja tu zawsze co roku przyjeżdżam tu z rodzicami. – Należy traktować tę postać jako najważniejszą dla Polski. To jest opiekun naszej ojczyzny.

Jak mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż, postać św. Stanisława może być wzorem na dzisiejsze czasy.

– Wciąż chodzi o Ewangelię, która w sposób radykalny zrealizowała się przede wszystkim w śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa. Trzeba iść zawsze drogą prawdy, nie można wchodzić w kompromisy jeśli chodzi o sprawy boże, bo są one zarazem sprawami ludzkimi. Wartość, godność każdego człowieka stworzonego przez Boga Ojca jest dla nas podstawowa. W sytuacji różnych zagrożeń godności człowieka, wciąż chodzi o to samo, abyśmy wracali do Ewangelii, a tę drogę wskazuję nam św. Stanisław ze Szczepanowa.

 

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii zwracał uwagę na konieczność trwania przy prawdzie.

– Czytania na to wskazują, mowa św. Pawła, który jest świadom tego, że przyjdą inni którzy będą chcieli wnieść zamęt i jakieś zafałszowanie w ewangeliczną prawdę stąd upomnienie dla swoich następców, by jako depozytariusze apostolskiego nauczania trwali przy wierze. To znajduje również potwierdzenie w słowach Pana Jezusa jako o dobrym pasterzu, który czuwa, który zna swoje owce to znaczy je kocha tak bardzo, że za nie oddaje swoje życie. Wzór Chrystusa najwyższego pasterza dla wszystkich pasterzy. Wspaniały wzór dla świętego Stanisława.

Jak dodaje abp Henryk Nowacki, św. Stanisław nie wahał się oddać swojego życia w obronie prawa Bożego.

– Jest dla nas bardzo ważny dlatego, że jest kapłanem i biskupem, który bronił prawdy. A te wszystkie czasy są trudne i wymagają zaufania Bogu i nadziei. I na te czasy jak wspominał święty Jan Paweł II jest takim patronem naszych czasów. Opiekuje się nami, pomaga abyśmy też mieli tą odwagę i tą siłę dalej głosić prawdę Chrystusa, prawdę Ewangelii.

Msza św. z sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie była transmitowana przez Radio RDN Małopolska.

Odpust ku czci św. Stanisława w Szczepanowie zakończy się w niedzielę 12 maja.

foto: Diecezja Tarnowska

RDN.pl

 
Centralne uroczystości ku czci św. Stanisława w Szczepanowie [11.05.2024 r.]