Wiadomości

Zapis video z uroczystości odpustowych w Szczepanowie / maj 2024

Za nami tygodniowy odpust ku czci naszego wielkiego rodaka Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Zapraszamy do obejrzenia zapisu video z tegorocznych uroczystości odpustowych.

Od ponad 20 lat uroczystości odpustowe w Szczepanowie rozpoczyna procesja, która wyrusza spod kaplicy narodzenia św. Stanisława do ołtarza polowego, znajdującego się na Placu Świętych i Błogosławionych.
W czasie procesji niesione są relikwie św. Stanisława. W tym roku towarzyszyły im po raz pierwszy relikwie św. Kingi, która będąc księżną krakowską, przyczyniła się do kanonizacji biskupa i męczennika ze Szczepanowa. Relikwie nieśli przedstawiciele Stowarzyszenia św. Kingi w Starym Sączu.

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski przewodniczył procesji i Mszy św. przy ołtarzu polowym. Razem z nim modlili się abp Henryk Nowacki, bp Andrzej Jeż oraz przedstawiciele duchowieństwa z całej diecezji.

Jak co roku w pierwszych dniach maja do szczepanowskiego Sanktuarium przybyły tysiące pielgrzymów, by uczcić Wielkiego Patrona Polski. Uroczystości trwały od 4 do 12 maja. Wraz z pielgrzymami do Szczepanowa przybyli również bardzo licznie księża rodacy oraz księża, którzy kiedyś pracowali w tutejszej parafii. Po każdej Mszy Św. odprawianej w okresie odpustu wierni mogli ucałować relikwie Św. Stanisława.

W kolejnych dniach w programie odpustu znalazły się liczne pielgrzymki różnych grup społecznych, w intencji których prowadzone był modlitwy m.in. służb mundurowych, życia konsekrowanego, młodzieży, osób starszych i chorych, kapłanów obchodzących rocznicę święceń i wielu innych grup.


Video: Zbigniew Rybski / TV Starnowa

Materiały video

Szczepanów 11 maja 2024 r. godz. 10.00 Główna uroczystość odpustowa ku Czci Biskupa Stanisława

Transmisja głównych uroczystości odpustowych ze Szczepanowa / 11 maja 2024 r.