Wiadomości

Parafianie szczepanowscy z pielgrzymką do Św. Stanisława

W sobotę 29 kwietnia 2017 r. parafianie szczepanowscy udali się w pielgrzymkę do Krakowa. W programie znalazło się m.in.: nawiedzenie Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, zwiedzanie Katedry na wawelu oraz nawiedzenie grobu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O godz. 17.3o wierni uczestniczyli w Nowennie i Mszy świętej w wawelskiej katedrze.

– Niech Polska będzie krajem ładu moralnego, w którym szanowana jest godność każdego człowieka, zwłaszcza bezbronnego, prostego i ubogiego – apelował kard. Stanisław Dziwisz w sobotę podczas Mszy św. rozpoczynającej w katedrze na Wawelu nowennę ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej.

Centralne obchody z udziałem Episkopatu Polski odbędą się w niedzielę 14 maja. Mszę św. na Skałce poprzedzi tradycyjna procesja z katedry na Wawelu.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślał, że św. Stanisław nie przestaje przemawiać swoim świadectwem, które „nigdy nie traciło nic ze swego blasku i aktualności, choć w ciągu minionych wieków zmieniali się władcy i zmieniały się formy rządów w Rzeczypospolitej”.

– Żyjąc z Chrystusem i dla Chrystusa, nie wahał się bronić swej owczarni i oddać swoje młode życie w obronie krzywdzonych i przywrócenia sprawiedliwości – mówił hierarcha o patronie Polski i Krakowa, podkreślając, że w ten sposób na całe wieki wytyczył drogę Kościołowi w Polsce, który z jego przykładu czerpie inspirację, jak służyć prostemu człowiekowi i narodowi.

Według kard. Dziwisza, ład moralny jest „nieodzownym fundamentem” każdej zdrowej społeczności i porządku prawnego. Przypomniał, że św. Stanisław respektował prawo i szanował władzę króla, ale jako biskup przemówił „niezależnym głosem Ewangelii”, by domagać się sprawiedliwości i szacunku do człowieka.

– Taka postawa pomogła polskiemu Kościołowi, by zawsze być z narodem, w jego w doli i niedoli, w jego najtrudniejszych chwilach i jego zwycięstwach – podkreślał kaznodzieja.

Długoletni sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał także, że polski papież, jeszcze jako metropolita krakowski, był niezwykłym czcicielem św. Stanisława, a żegnając się z rodakami na zakończenie swojej pierwszej pielgrzymki w 1979 roku apelował, by „przez pamięć św. Stanisława, który legł pod mieczem królewskim na Skałce” Polacy nie odstąpili od Chrystusa i nigdy nie utracili wolności ducha. – Powinniśmy nosić w sercu te słowa – zaznaczył kard. Dziwisz.

– Niech Polska będzie krajem ładu moralnego, w którym szanowana jest godność każdego człowieka, zwłaszcza bezbronnego, prostego i ubogiego – prosił hierarcha. – Niech Polska będzie krajem otwartym, przyjaznym i solidarnym. Niech nasze wspólnoty parafialne będą wspólnotami głębokiej wiary, która rodzi owoce dobra i miłosiernej miłości – zakończył.

Do udziału w uroczystej nowennie na Wawelu zostały zaproszone parafie oraz dekanaty, które w roku 2016 przeżywały wizytacje biskupie. Są to: Dobczyce, Sucha Beskidzka, Krzeszowice, Mogilany i Zator. Zaproszenie skierowane było także do sióstr zakonnych, kleryków wszystkich seminariów duchownych archidiecezji, wiernych parafii krakowskich oraz tych parafii z terenu archidiecezji, którym patronuje św. Stanisław ze Szczepanowa.


KAI / BS