Wiadomości

Odpust w Szczepanowie / zdjęcia / video

W sobotę w Szczepanowie odbywały się główne uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława. Radio RDN transmitowało Mszę św. o godzinie 11.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

– To ponadczasowy święty. Tak o św. Stanisławie mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż w dniu głównych uroczystości odpustowych w Szczepanowie.

To miejsce  narodzin biskupa i męczennika.

– Św. Stanisław jest patronem ładu społecznego – przypomina biskup tarnowski. Jak dodaje,  wprowadzenie tych ponadczasowych, uniwersalnych wartości – zawartych w Ewangelii, w prawie naturalnym, w tradycji Kościoła –  jest bardzo cenne, aby budować ład społeczny na mocnych zdecydowanych postawach. 

O 10.15 wyruszyła procesja z miejsca narodzin świętego Stanisława do bazyliki z relikwiami świętych i błogosławionych z naszej diecezji.  Odbyło się też poświęcenie nowego ołtarza polowego w Panteonie Szczepanowskim.

W mocy Bożego Ducha Święty Stanisław przewodzi Kościołowi Chrystusowemu – to hasło odpustu w Szczepanowie, które nawiązuje do 940. rocznicy męczeńskiej śmierci biskupa. Odpust zakończył się w niedzielę.

Również w niedzielę o godzinie 8.30 z królewskiej Katedry na Wawelu do Bazyliki Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie wyruszyła tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uwieńczyła ją uroczysta Eucharystia z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce, Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych. W uroczystości wziął udział także biskup tarnowski Andrzej Jeż.

rdn.pl

VIDEO