WażneWiadomości

Patron zwycięstwa – 8 maja

2015-05-08 Szczepanow_0009Główne uroczystości ku czci św. Stanisława odbywają się w Szczepanowie, miejscu narodzin świętego, od 3 maja, kiedy to rozpoczął się tygodniowy odpust.

Codziennie do szczepanowskiej bazyliki przybywali pielgrzymi z całej diecezji, reprezentujący również różne grupy zawodowe, ruchy i stowarzyszenia katolickie.

Najważniejsza uroczystość odpustowa miała miejsce 8 maja. Bp Andrzej Jeż poświęcił odnowioną kaplicę narodzenia św. Stanisława, gdzie przechowywany jest pień dębu, pod którym przyszedł na świat patron Polski.

Spod kaplicy narodzenia wyruszyła następnie uroczysta procesja z relikwiami św. Stanisława oraz świętych i błogosławionych do bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława.

Procesja ta została zapoczątkowana w 2003 roku i odbywa się w przededniu uroczystości na Skałce.

Po procesji bp Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez księży kanoników kapituł katedralnej z Tarnowa, kolegiackich z Bochni, Nowego Sącza i Wojnicza oraz księży z diecezji. W modlitwie uczestniczyli alumni V roku WSD razem z przełożonymi.

W procesji i Mszy św. wzięli również udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, pielgrzymi i parafianie szczepanowscy.

List bp. Andrzeja Jeża z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej odczytany w dniu 8 maja w Szczepanowie. <==

Galeria zdjęć tarnow.gosc.pl <==

ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Foto Olczak