Wiadomości

Odpust w Szczepanowie, 4 maja 2021 roku

Św. Stanisław zwyciężył próbę wiary, ponieważ karmił się Eucharystią – mówił w Szczepanowie kapelan strażaków ks. Grzegorz Sroka.

Kapelan strażaków przewodniczył wieczornej Sumie w ramach tygodniowego odpustu ku czci św. Stanisława. W homilii przypomniał, że św. Stanisław gromadzi od wieków ludzi na Eucharystii, która była jego siłą podczas próby wiary i społecznego zaangażowania.

– Człowiek potrzebuje posiłku, by być silnym, by spełniać codzienne obowiązki. Chleb powszedni służy ciału, a Chleb eucharystyczny duszy, posila ją, czyli napełnia mocą i odwagą do świadczenia o Chrystusie. Jeśli chcecie być Jego świadkami, musicie karmić się Eucharystią – mówił kapłan dodając, że rezygnacja z posilania się Eucharystią prowadzi do karmienia się pseudopokarmami.

– Człowiek nie znosi próżni. W miejsce, z którego wygnał Boga lub przed którym zamknął drzwi, musi czymś wypełnić. Niestety, nie jest to pokarm, który daje życie – mówił ks. Sroka.

4 maja do sanktuarium patrona Polski pielgrzymowali przedstawiciele służb mundurowych. Na placu w Panteonie Świętych i Błogosławionych zgromadzili się głównie strażacy. Po raz pierwszy w Mszy św. odpustowej uczestniczyli żołnierze z I Batalionu Czołgów im. płk. Józefa Koczwary z Żurawicy. Patron batalionu pochodził z Mokrzysk, był ochrzczony w kościele parafialnym w Szczepanowie i spoczywa na miejscowym cmentarzu. Był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, Kampanii Wrześniowej i Powstania Warszawskiego.

– Przed pandemią modlili się razem z nami policjanci, strażacy, celnicy, służby więzienne i ochrony kolei. Pandemia ograniczyła mocno udział tych osób w uroczystościach odpustowych, ponieważ wielu z nich jest w tym czasie zaangażowanych w walkę z pandemią. Niemniej jednak cieszymy się z każdego pielgrzyma w mundurze i modlimy się za służby mundurowe, które dbają o nasze bezpieczeństwo – mówi ks. prał. Władysław Pasiut. W Eucharystii uczestniczyli także rycerze Kolumba oraz dzieci pierwszokomunijne z rodzicami.

4 maja był także dniem modlitwy za chorych i Caritas. Mszy św. o godz. 8 w Bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisław BM przewodniczył ks. Marcin Duś, diecezjalny duszpasterz wspólnot Mamre.

Odpust w szczepanowskim sanktuarium potrwa do 9 maja. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 8 maja. Szczegółowy program odpustu znajdziecie TUTAJ <==.

 

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ