Wiadomości

W Szczepanowie rozpoczął się odpust ku czci św. Stanisława / EKAI

W Szczepanowie – miejscu urodzin patrona Polski – rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Św. Stanisława BM. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Ze świętym Stanisławem gromadzimy się na Świętej Wieczerzy. W roku św. Józefa oraz beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego”. Główne uroczystości odbędą się w sobotę.
Dotychczasowe odpusty gromadziły rzesze pielgrzymów z diecezji tarnowskiej i z różnych rejonów Polski. Z powodu pandemii jest inaczej.

„Ze względu na trwającą jeszcze pandemię, Msze święte będą sprawowane codziennie o godz. 8.oo i godz.18.oo. Jeśli będzie pogoda, planujemy Msze święte popołudniowe o godz. 18.oo odprawiać w Panteonie Świętych i Błogosławionych. Msze święte na wolnej przestrzeni nie mają ograniczeń, więc na liturgii może być dużo więcej osób niż w bazylice”- mówi kustosz ks. Władysław Pasiut.

4 maja będzie dzień modlitw za chorych oraz o ustąpienie pandemii a także za służby mundurowe i pielgrzymów. 5 maja to dzień modlitwy za rodziny i nauczycieli, 6 maja o powołania kapłańskie i zakonne, a 7 maja za młodzież. W sobotę, 8 maja w Szczepanowie odbędą się główne uroczystości odpustowe. Podczas procesji z bazyliki do ołtarza polowego niesione będą relikwie świętego Stanisława BM, św. Jana Pawła II, świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej. Po poświęceniu figur św. Józefa i św. Justa, o godzinie 11.00 rozpocznie się suma odpustowa, której będzie przewodniczyć abp Józef Kowalczyk. Mszę będą koncelebrować biskup tarnowski Andrzej Jeż, abp Henryk Nowacki i kapłani.

Natomiast o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta przy Kaplicy Narodzenia św. Stanisława BM. W czasie odpustu ze wszystkich Mszy świętych będą przeprowadzone transmisje internetowo – telewizyjne.

Święty Stanisław, biskup i męczennik, urodził się w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej około roku 1030. Był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął w 1079 roku śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia. Święty Stanisław, obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jest pierwszorzędnym patronem Polski.

Święty Stanisław jest także patronem diecezji tarnowskiej.

EKAI / eb