Wiadomości

Liczna delegacja ze Szczepanowa w Rzymie i Asyżu z okazji 770. rocznicy kanonizacji św. Stanisława

8 września 2023 r. mija 770. rocznica kanonizacji bp. Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski. Męczennik został ogłoszony świętym w Asyżu. W związku z tym wydarzeniem do Włoch udała się pielgrzymka metropolii krakowskiej, aby uczcić tę rocznicę.

Na uroczystości do Rzymu i Asyżu pojechała również liczna delegacja ze Szczepanowa – miejsca urodzin św. Stanisława na czele z wieloletnim proboszczem i kustoszem ks. Władysławem Pasiutem.

Głównym punktem pielgrzymki była środowa audiencja generalna z udziałem papieża Franciszka. W piątek 8 września zostanie odprawiona Msza św. w Bazylice św. Franciszka w Asyżu, gdzie 8 września 1253 roku odbyły się uroczystości kanonizacyjne św. Stanisława.

Podczas środowej audiencji generalnej na placu Św. Piotra w Watykanie słowo do Polaków Franciszek poświęcił natomiast postaci św. Stanisława z okazji przypadającej w tym roku 770. rocznicy jego kanonizacji.

Św. Stanisław zginął, bo bronił prawa Bożego

„Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w sposób szczególny pielgrzymów z Archidiecezji krakowskiej, diecezji bielsko-żywieckiej, tarnowskiej i kieleckiej oraz z polskiej parafii w Rzymie, którzy przybyli, aby świętować rocznicę kanonizacji swojego Patrona i Patrona Polski: św. Stanisława, biskupa i męczennika, która miała miejsce w Asyżu 770 lat temu.

Bohaterski i nieustępliwy Pasterz krakowski zginął od miecza polskiego władcy, broniąc swego ludu i prawa Bożego. Z wielką odwagą i wewnętrzną wolnością święty Stanisław przedkładał Chrystusa ponad priorytety świata.

Niech jego przykład, tak bardzo aktualny, będzie dla was zachętą do trwania w wierności Ewangelii i wcielania jej w wasze życie rodzinne i społeczne.

W ten sposób będziecie mogli być czytelnymi świadkami prawdy, sprawiedliwości i braterskiej miłości. Z serca wam błogosławię.“

8 września 1253 roku, w Bazylice św. Franciszka w Asyżu, odbyła się kanonizacja krakowskiego biskupa – Stanisława ze Szczepanowa – obecnie jednego z trzech głównych Patronów Polski. W dniu 17 września, papież Innocenty IV specjalną bullą potwierdził akt kanonizacji, nakazując jednocześnie, aby nowy Święty był czczony w dniu 8 maja. Rok później, właśnie tego dnia miało miejsce w Krakowie podniesienie relikwii św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz uroczyste ogłoszenie kanonizacji.

Pamięć o św. Stanisławie odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny, a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie.


Vaticannews / IB / RDN

VIDEO