WażneWiadomości

XLII Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości do Szczepanowa / 24 września 2023 r.

W Parafii Szczepanów trwają przygotowania do odpustu z racji przeniesienia relikwii św. Stanisława ze Skałki na Wawel. W ostatni weekend września do miejsca narodzin Św. Stanisława przybędzie XLII Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości, która jest wspólnym wołaniem Kościoła o trzeźwość ludzi zniewolonych alkoholem i innymi nałogami.

Modlitewno – ekspiacyjne czuwanie, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie rozpocznie się już w sobotę 23 września, Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00, który poprowadzą członkowie diecezjalnych Grup Apostolstwa Trzeźwości z Diecezji.

W niedzielę Droga Krzyżowa o godz. 10.15 zostanie poprowadzona przez rodziny osób uzależnionych, a o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. (transmitowana przez radio RDN). Po niej o godz. 12.15 zaplanowano świadectwa rodzin osób uzależnionych.

– Zapraszamy wszystkich, którym droga jest tematyka trzeźwości, a także los osób uzależnionych – zaprasza ks. Zbigniew Guzy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Dostępność fizyczna i ekonomiczna alkoholu zwiększyły się w ostatnich dwóch dekadach kilkakrotnie, co doprowadziło do znacznego wzrostu spożycia, które od dziesięciu lat sięga 10 litrów 100-procentowego alkoholu per capita i jest najwyższe od ponad 150 lat. W 2002 r. notowano jeszcze 6,6 l.

Według setek badań prowadzonych w różnych krajach polityka ograniczania dostępności prowadzi do zmniejszenia zarówno konsumpcji, jak i rozpowszechnienia związanych z tym szkód. Wskazuje się tu m.in. ograniczenie liczby punktów i godzin sprzedaży, podniesienie akcyzy, zakaz reklamy, sponsorowania i promocji alkoholu itd. Wiadomo, co robić. Czas więc zacząć działać!

PROGRAM
XLII DIECEZJALNA PIELGRZYMKA W INTENCJI TRZEŹWOŚCI SZCZEPANÓW 23-24 WRZEŚNIA 2023

23 września (sobota):
21:00 — Apel Jasnogórski
21:20-24.00 — Czuwanie modlitewne (Wspólnoty z Tarnowa, Rzezawy i Brzeska)

24 września (niedziela):
10:15 — Droga Krzyżowa
11:00 — Msza Święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Henryka Nowackiego
12:30 — Świadectwa małżeństw

Historia Diecezjalnej Pielgrzymki Apostolatu Trzeźwości do Szczepanowa

4 października 1981 r. Ordynariusz diecezji tarnowskiej Ks. Bp Jerzy Ablewicz na diecezjalnej uroczystości Apostolstwa Trzeźwości odbywającej się w Szczepanowie ogłosił drugi odpust ku czci Św. Stanisława, upamiętniający fakt przeniesienia jego relikwii z grobu przy kościele św. Michała do grobu w Katedrze na Wawelu w 1088 r. Jest on obchodzony w ostatnią niedzielę września, jako uroczystość diecezjalnego Apostolatu Trzeźwości, którego Św. Stanisław jest patronem.


Parafia Szczepanów

PLAKAT