Wiadomości

Papież pozdrowił rodaków św. Stanisława

Pielgrzymi z archidiecezji krakowskiej, diecezji bielsko-żywieckiej, tarnowskiej i kieleckiej uczestniczą w pielgrzymce z okazji 770. rocznicy kanonizacji swojego patrona.

Pielgrzymi z archidiecezji krakowskiej, diecezji bielsko-żywieckiej, tarnowskiej i kieleckiej uczestniczą w pielgrzymce do Rzymu i Asyżu z okazji 770. rocznicy kanonizacji św. Stanisława BM, patrona Polski.

W grupie pątników jest kilkadziesiąt osób ze Szczepanowa, rodzinnej parafii męczennika. Ich duchowym opiekunem jest ks. prał. Władysław Pasiut. Delegacji z całej diecezji tarnowskiej towarzyszy bp Artur Ważny.

W środę 5 września pielgrzymi wzięli udział w audiencji generalnej, na zakończenie której papież Franciszek ich pozdrowił, przypominając niezłomną postawę św. Stanisława i zachęcając do jej naśladowania.

– Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w sposób szczególny pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej, bielsko-żywieckiej, tarnowskiej i kieleckiej oraz z polskiej parafii w Rzymie, którzy przybyli, aby świętować rocznicę kanonizacji swojego Patrona i Patrona Polski: św. Stanisława, biskupa i męczennika, która miała miejsce w Asyżu 770 lat temu.

Bohaterski i nieustępliwy Pasterz krakowski, zginął od miecza polskiego władcy, broniąc swego ludu i prawa Bożego. Z wielką odwagą i wewnętrzną wolnością, św. Stanisław przedkładał Chrystusa ponad priorytety świata.

Niech jego przykład, tak bardzo aktualny, będzie dla was zachętą do trwania w wierności Ewangelii i wcielania jej w wasze życie rodzinne i społeczne. W ten sposób będziecie mogli być czytelnymi świadkami prawdy, sprawiedliwości i braterskiej miłości. Z serca wam błogosławię! – mówił papież Franciszek.

Szczepanowscy pielgrzymi modlili się m.in. w kościele pw. św. Stanisława w Rzymie, a 8 września będą uczestniczyli w Eucharystii w bazylice w Asyżu, gdzie 17 września 1253 roku bp Stanisław został ogłoszony świętym przez papieża Innocentego IV.

foto: RADIO MARYJA

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ