Wiadomości

Chrześcijanin, czyli szczęśliwy

633872_wiAs_DSC_3032_4Tysiące Włochów opanowało dekanat szczepanowski. Późnym wieczorem 25 lipca do dekanatu szczepanowskiego, należącego do trzeciej strefy zakwaterowania podczas ŚDM 2016, przyjechali młodzi pielgrzymi, głównie z regionu Emilia Romagna.

W dekanacie mieszka również grupa z San Marino i… Brazylijczycy, którzy przyjechali na ŚDM z jedną z grup włoskich.

– W mojej parafii gościmy też młodych z Tanzanii, którzy przyjechali z naszym rodakiem ks. Januszem Machorą – mówi animatorka z Maszkienic.

Młodzi zamieszkali głównie w domach rodzin we wszystkich ośmiu parafiach dekanatu oraz w wyznaczonych szkołach i domach kultury. Razem z pielgrzymami przyjechali też biskupi, którzy będą towarzyszyć swym młodym diecezjanom podczas spotkania w Krakowie.

– Obserwuję w swojej diecezji, w naszym regionie Włoch spadek powołań kapłańskich i liczby świeckich chętnych do ewangelizacji, ale jak patrzę na nowe pokolenie młodych, to widzę w nich nadzieję naszego Kościoła i przyszłych protagonistów nowej ewangelizacji, o której tyle razy mówił św. Jan Paweł II – mówi biskup diecezji Faenza – Modigliana Mario Toso.

We wtorek młodzi pojechali do Oświęcima zwiedzić niemiecki obóz koncentracyjny, niektórzy uczestniczyli w Mszy św. podczas Ceremonii Otwarcia na krakowskich Błoniach.

Środa była pierwszy dniem katechez. Blisko 2 tys. pielgrzymów zgromadziło się na Placu Sanktuaryjnym w Szczepanowie, który ma być panteonem świętych i błogosławionych związanych z Polską i noszących imię św. Stanisława, który urodził się w Szczepanowie.

Na placu pojawił się ołtarz z figurami patronów ŚDM 2016 św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II oraz obrazem św. Stanisława, który towarzyszył wielkiemu jubileuszowi 750-lecia kanonizacji św. Stanisława w 2003. Modlił się przy nim wówczas kard. Joseph Ratzinger, późniejszy Benedykt XVI.

Młodzi wysłuchali pierwszej katechezy przygotowującej ją do głównego spotkania w Krakowie, modlili się śpiewem ucząc się też polskiej wersji refrenu hymnu ŚDM 2016. Środa była również ich dniem pielgrzymkowym do Łagiewnik, a po powrocie zaplanowano wspólną zabawę polsko-włoską przy plebani w Szczepanowie.

Spotkanie z młodymi bardzo przeżywają parafianie, którzy ich goszczą w domach.

– Ja to spać nie mogłam, taka byłam przejęta. Cieszę się, że moi synowie znają angielski i mogli się z naszymi gośćmi porozumieć. Jedzą niewiele, ale za to na słodko, bo chcą mieć – jak mówią – dużo energii – śmieje się pani Maria.

Chrześcijanin, czyli szczęśliwy galeria zdjęć <==

==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ