Wiadomości

Symbole ŚDM w Szczepanowie

20160506Szczepanow (11)Szkoły, szpitale, zakłady karne, wiele kościołów – to tylko niektóre miejsca, w których zagoszczą oryginalne Symbole Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja Krzyża ŚDM i Ikony w diecezji tarnowskiej odbywają się w dniach 1-13 maja. Symbole ŚDM zagościły również do szczepanowskiej bazyliki w trakcie Tygodniowego Odpustu ku czci Św Stanisława BM.

Symbole ŚDM zostały podjęte przez delegację młodych wraz z koordynatorem ŚDM ks. Pawłem Górskim w Gnieźnie. Stamtąd zostały przewiezione do Limanowej, gdzie diecezjalna peregrynacja rozpocznie się Eucharystią pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

– Rekolekcje, jakimi są Światowe Dni Młodzieży, muszą być poprzedzone przygotowaniem przede wszystkim duchowym – mówi ks. dr Paweł Górski. – Jednym z najważniejszych elementów takiego przygotowania jest peregrynacja znaków ŚDM. Zwyczajem już jest, że w roku poprzedzającym to wielkie wydarzenie, symbole gości kraj będący gospodarzem – i dodaje – liczymy na to, że młodzi i nie tylko, skupią się wokół tych znaków. Będzie to czas na refleksję, na uwielbienie Krzyża i Matki Najświętszej. Mamy nadzieję, że będzie to mobilizacja do jeszcze większego włączenia się w przygotowania i do samego udziału w ŚDM.

Ikona i Krzyż wędrować będą po całej diecezji – w każdym z okręgów będą gościć dokładnie 24 godziny. W tym czasie odwiedzą między innymi parafie, szkoły, szpitale, Domy Pomocy Społecznej oraz zakłady karne. Jak podkreślają członkowie Diecezjalnego Zespołu ds. przygotowań ŚDM, jest to najlepsza okazja, by z Krzyżem podarowanym przez Jana Pawła II młodym w 1984 roku i Ikoną, która do niego dołączyła w 2003, spotkać się w tak bezpośredni sposób. Na tę okazję czekają młodzi z całej diecezji.

– Aż ciężko mi sobie wyobrazić, że to dokładnie ten sam Krzyż i Ikona, te symbole, które od 30 lat dźwigają ludzie z całego świata. Nawet trochę mnie to przerasta, paraliżuje – mówi Adam z Wadowic Górnych. – To jest jeden z powodów, dla których chcę się pojawić na peregrynacji, żeby móc to zobaczyć. Może jestem trochę jak św. Tomasz, bo ja też potrzebuję doświadczyć tej obecności – obecności Chrystusa, Jego symbolu, Krzyża ŚDM – dodaje.

Peregrynacja zakończy się uroczystą Mszą Świętą w Tarnowie, której przewodniczyć będzie bp Leszek Leszkiewicz. Po diecezji tarnowskiej symbole podejmie wspólnota Grekokatolicka.

==

Foto Piotr Olczak