Wiadomości

Z kart historii / Obraz Św. Stanisława w Afganistanie – 20 grudnia 2015 r.

W niedzielę 20 grudnia 2015 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z polskimi żołnierzami służącymi w Afganistanie. Ministrowi towarzyszyli gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca komponentu Wojsk Specjalnych oraz płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lubińca. W Bagram delegacja uczestniczyła we Mszy św. w intencji poległych poza granicami państwa żołnierzy.

W bazie Bagram w kaplicy polowej w której odprawiona została Msza Święta znajdował się wtedy obraz Św. Stanisława BM. 

Obraz przedstawiający św. Stanisława BM wykonano w technice temperowej na desce z około 1490 roku, Przechowywany jest we wschodnim ramieniu krużganków w klasztorze franciszkanów w Krakowie. To jeden z bardziej popularnych wizerunków biskupa Stanisława. 

Imponujące szaty liturgiczne, biskupi pastorał w ręce, złote tło, symbolizujące świętość… Patron Polski, święty Stanisław ze Szczepanowa zasiada na swym biskupim tronie i prawą ręką błogosławi nam wszystkim, swym rodakom. Ten portret otwiera galerię biskupów krakowskich w krużgankach klasztoru franciszkanów. Galeria  obejmuje kilkadziesiąt malowideł ściennych i obrazów wykonanych w okresie od XV wieku do 2005 roku i przedstawiających portrety biskupów Krakowa.

Pierwsza Msza św. w kaplicy polskiego kontyngentu w ramach misji „Resolute Support” sprawowana była 19 kwietnia 2015 r. kaplica powstała decyzją płk. Wojciecha Marchwicy, dowódcy I zmiany polskiego kontyngentu wojskowego misji i została wyposażona wspólnymi siłami przez polskiego księdza kapelana i księży armii amerykańskiej.

Podczas wizyty w grudniu 2015 r. w Bagram polska delegacja uczestniczyła we mszy świętej, która sprawowana była w intencji poległych w 2011 r. pięciu polskich żołnierzy.

– Dziś pochylamy się nad czwartą rocznicą śmierci naszych kolegów, żołnierzy, którzy oddali swoje życie tu na afgańskiej ziemi. Gromadzimy się tutaj w wojskowej kaplicy wokół zdjęcia, które przypomina i przedstawia tragicznie zmarłych. Serca wszystkich tu obecnych przepełnia ból, smutek i rozpacz – powiedział w homilii ks. por. Marek Drabik, kapelan żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.

Bezpośrednio po nabożeństwie minister obrony narodowej oraz dowódca operacyjny RSZ złożyli zdjęcia poległych żołnierzy oraz zapalili znicze pod krzyżem znajdującym się przed kaplicą.

Skąd to wspomnienie po 8 latach? Facebook przypomniał mi o tym fakcie, ponieważ udostępniłem to zdjęcie w 2015 r. na profilu facebookowym Rzymsko-Katolickiej Parafii p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

Zdjęcia:
Spotkanie ministra A. Macierewicza z żołnierzami w Afganistanie; foto: ppor. R.Suchy

https://www.facebook.com/MinisterstwoObrony/photos/a.1080838461966185/1080838681966163/

https://archiwum-ordynariat.wp.mil.pl/pl/672_20543.html

 

Źródła informacji:
ordynariat.wp.mil.pl
Gość Niedzielny 
Wikipedia