Wiadomości

Tygodniowy odpust ku czci Św. Stanisława BM

obraz

W wiele ważnych wydarzeń dla Parafii Szczepanów będzie obfitował tygodniowy odpust ku czci Świętego Stanisława Biski Męczennika – wśród nich – jubileusz 50 lecia kapłaństwa Księdza Biskupa Jana Styrny – rodaka szczepanowskiego, główna uroczystość Diecezjalno – Gminna z okazji 70. rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej, oraz Msza św. prymicyjna Ojca Tomasza Franciszka Dubiela – Franciszkanina z Kustodii Ziemi Świętej.

Uroczystości potrwają od 3 do 10 maja. Będzie im przyświecać hasło – „Święty Stanisław wzywa do nawrócenia i pokuty”. Jak co roku w pierwszych dniach maja do tej miejscowości zmierzają tysiące pielgrzymów, by uczcić Wielkiego Patrona Polski.

W roku bieżącym rozpoczęcie odpustu przypada w niedzielę 3 maja. W kolejnych dniach w programie odpustu znalazły się liczne pielgrzymki różnych grup społecznych, w intencji których prowadzone będą modlitwy m.in. służb mundurowych, życia konsekrowanego, młodzieży, osób starszych i chorych, kapłanów obchodzących rocznicę święceń i wielu innych grup.

Jak co roku w okresie wielkiego odpustu – młodzieży z dekanatu szczepanowskiego udzielany będzie Sakrament Bierzmowania. Udzieli go pochodzący z Parafii Szczepanów ksiądz biskup Jan Styrna – biskup senior Diecezji Elbląskiej. Ksiądz biskup będzie obchodził również swój jubileusz 50 lecia kapłaństwa. Święceń prezbiteratu udzielił mu w 1965 r. w katedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie ówczesny biskup diecezjalny ksiądz Jerzy Ablewicz.

Wraz z pielgrzymami do Szczepanowa przybywają również bardzo licznie księża rodacy oraz księża, którzy kiedyś pracowali w tutejszej parafii. Po każdej Mszy Św. odprawianej w okresie odpustu wierni mogą ucałować relikwie Św. Stanisława.

– Serdecznie wszystkich zapraszam na uroczystość ku czci św. Stanisława, patrona parafii, diecezji tarnowskiej i Polski – zachęca kustosz sanktuarium ksiądz Władysław Pasiut.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w roku bieżącym w piątek 8 maja – w ramach diecezjalno–gminnych obchodów 70. rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej. O godz. 10.00 nastąpi poświęcenie odnowionej Kaplicy Narodzenia św. Stanisława oraz posadzenie Katyńskiego Dęba na Rynku Szczepanowskim wraz z osłonięciem tablicy upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Następnie uroczysta procesja wyruszy do szczepanowskiej Bazyliki. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Błogosławionego Papieża Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. W sumie odpustowej o godzinie 11.00 udział wezmą oprócz szczepanowskich parafian – również liczni pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej. Uroczystej Mszy Świętej w tym dniu przewodniczył będzie ksiądz biskup Andrzej Jeż Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

Z kolei w niedzielę o godz. 11.oo odprawiona zostanie uroczysta Msza św. prymicyjna Ojca Tomasza Franciszka Dubiela – pochodzącego z Mokrzysk Franciszkanina z Kustodii Ziemi Świętej. Odpust zakończy się w niedzielę 10 maja Mszą Świętą o godz. 19.00.

W przygotowania do odpustu oraz w staraniach nad jego sprawnym przebiegiem włączają się m.in. liczne grupy parafian-wolontariuszy. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości wchodzących w skład Parafii Szczepanów udekorują drogi dojazdowe do bazyliki, oraz przygotowują na uroczystości główne miejsca kultu w których będą odbywały się uroczystości odpustowe. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będą czuwać jak co roku członkowie OSP Szczepanów oraz brzeska Policja.

Program i relacje z odpustu na stronie www.bazylikaszczepanow.pl. Na stronie sanktuarium będzie można również obejrzeć transmisję online uroczystości odbywających się w bazylice.

Program Odpustu 3 – 10 maja 2015 r.

„Święty Stanisław wzywa do nawrócenia i pokuty”

Odpust ku czci Świętego Stanisława BM

SZCZEPANÓW

DIECEZJALNO – GMINNA UROCZYSTOŚĆ 70. ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

================================================================
STAŁE NABOŻEŃSTWA W CZASIE TYGODNIOWEGO ODPUSTU
CODZIENNIE:
MSZA ŚWIĘTA o godzinie: 8.oo, 11.oo i 18.oo.
NABOŻEŃSTWO MAJOWE – 17.3o.
=================================================================

NIEDZIELA – 3 maja 2015 r.
Msza święta w Bazylice – 6.3o, 8.oo, 9.3o, 12.oo, 15.3o, 19.oo.
9.3o – Jubileusz 50 lecia Kapłaństwa Księdza Biskupa Jana Styrny – rodaka szczepanowskiego
12.oo – I Komunia św.

PONIEDZIAŁEK – 4 MAJA 2015 r.
DZIEŃ CHORYCH, DZIEŃ SENIORA, CARITAS PARAFIALNY
10.oo – Spotkanie członków Caritasu z dekanatu Szczepanowskiego
11.oo – Msza św. dla chorych i błogosławieństwo Najśw. Sakramentem na sposób Lourdes
18.oo – Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Styrny. Bierzmowanie Młodzieży z Dekanatu Szczepanowskiego

WTOREK – 5 MAJA 2015 r.
DZIEŃ MODLITW ZA FUNDATORÓW, DOBROCZYŃCÓW, PIELGRZYMÓW, PARAFIAN – ŻYWYCH I ZMARŁYCH
18.oo – Msza święta za wszystkich dobrodziejów naszego Sanktuarium.
Zapraszamy Parafie: św. Prokopa Op. w Jadownikach, Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Jasieniu, NSPJ w Biadolinach.

ŚRODA – 06 MAJA 2015 r.
DZIEŃ RODZIN
18.oo – Msza święta dla Małżonków przeżywających jubileusze: 25 i 50 lecia zawarcia Sakramentu Małżeństwa z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.
15 – rocznica powstania Parafialnego Oddziału SRK Diecezji Tarnowskiej
Zapraszamy Parafie: św. Marcina Biskupa w Gnojniku, św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Spytkowskiej, oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Ruch Światło – Życie, Młodzież z Grup Modlitewnych i Apostolskich, KSM

CZWARTEK – 07 MAJA 2015 r.
DZIEŃ MŁODZIEŻY BIERZMOWANEJ
11.oo – Msza święta dla młodzieży bierzmowanej ze szkół im. Św. Jana Pawła II z Diecezji Tarnowskiej, Zespołu Szkół Katolickich z Nowego Sącza, Szkoły Katolickiej w Brzesku, Diecezjalnej Rodziny Szkół imieniem Świętych i Błogosławionych.

Po południu – DZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE
18.oo – Koncelebra Księży przeżywających; 10 i 25 rocznicę święceń Kapłańskich.

Zapraszamy Parafie: św. Jakuba Apostoła w Brzesku, Miłosierdzia Bożego w Brzesku, MB Częstochowskiej w Brzesku – Słotwiny.

PIĄTEK – 08 MAJA 2015 r.
UROCZYSTOŚĆ LITURGICZNA ŚWIĘTEGO STANISŁAWA BM
Msza Święta w Bazylice: 6.3o,8.oo, 11.oo, 15.3o, 19.oo

GŁÓWNA UROCZYSTOŚĆ DIECEZJALNO – GMINNA Z OKAZJI 70. ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ, z udziałem służb mundurowych: kombatantów, żołnierzy Wojska Polskiego, Policji, Celników, Straży Granicznej, PSP, OSP, kolejarzy, kadetów, Strzelca, górników Kopalni Gazu w Szczepanowie i innych służb. W programie uroczystości:
Godz. 10.00 – Poświęcenie odnowionej Kaplicy Narodzenia św. Stanisława BM
10.15 – Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej
10.25 – Posadzenie Katyńskiego Dęba na Rynku Szczepanowskim
10.35 – Procesja do Bazyliki z relikwiami; Św. Stanisława BM, św. Jana Pawła II, Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji.
11.00 – Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża, z udziałem Księży Biskupów, Kapituł Katedralnej i Kolegiackich: z Bochni, Nowego Sącza, Wojnicza oraz Księży z Diecezji i Gości.
Zapraszamy Parafie z Dekanatu Szczepanowskiego, Alumnów WSD w Tarnowie, Siostry zakonne, Pielgrzymów z Diecezji oraz z Parafie św. Stanisława BM, Samorządowców, Małopolską Szkołę Wyższą w Brzesku, Cech Rzemiosł Różnych z Brzeska, Katechetów świeckich, Nauczycieli i Wychowawców, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej LSO – Lektorów i Ministrantów, DSM, PDMD, Grupy Kolędnicze.

SOBOTA – 09 maja 2015 r.
Godz. 17.oo – Powitanie Prymicjanta – Ojca Tomasza Franciszka Dubiela
Godz. 18.oo – Rocznica I Komunii świętej.

NIEDZIELA – 10 maja 2014 r.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ODPUSTU

Msza święta w Bazylice: 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o, 19.oo.
11.oo – Msza św. Prymicyjna Ojca Tomasza Franciszka Dubiela – Franciszkanina z Kustodii Ziemi Świętej.
Pielgrzymki indywidualne z Diecezji

** WSZYSTKICH PARAFIAN, PIELGRZYMÓW I GOŚCI SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ MODLITWY **