Wiadomości

Trzy w jednym

20160103Szczepanow (140)Muzyczną ucztę zapewnili mieszkańcom Brzeska – Słotwiny i Szczepanowa połączone chóry parafialne i orkiestra dęta z Okulic.

Dwa chóry i jedna orkiestra, trzy miejscowości i 80 osób zjednoczyło się we wspólnym śpiewaniu i muzykowaniu.

Na cały niemal styczeń chóry działające przy par. MB Częstochowskiej w Brzesku – Słotwinie oraz przy par. św. Stanisława w Szczepanowie razem z orkiestrą dętą z Okulic zaplanowały koncerty w Brzesku, Szczepanowie, Okulicach i Nowym Wiśniczu.

Ponadto okulicka orkiestra wystąpiła już w Buczu i Cerekwi, a kolejne spotkania z muzyką klasyczną i sakralną planuje w Nowej Hucie i Świniarsku.

– W tym roku orkiestra obchodzi 80 lat artystycznej działalności – mówi jej dyrygent.

Premierowy koncert, pierwszy taki w historii wszystkich zespołów, odbył się 2 stycznia w kościele parafialnym w Brzesku – Słotwinie.

– To już drugie takie przedsięwzięcie, które podjęliśmy wspólnie w ramach spotkań z muzyką klasyczną i sakralną – mówi Piotr Janiszewski, organista w kościele w Brzesku – Słotwinie.

– W historii naszego chóru to wielkie wydarzenie, do tej pory nie śpiewaliśmy w tak dużym składzie – podkreśla Wojciech Oleksyk, organista i dyrygent w Szczepanowie.

Oba zespoły współpracują ze sobą od nawiedzenia parafii w Brzesku – Słotwinie przez obraz Jezusa Miłosiernego.

– Wówczas wspomogli nas chórzyści od św. Stanisława, a później my pojechaliśmy w rewanżu na uroczystości do Szczepanowa. Współpraca trwa do dzisiaj, z czego bardzo się cieszę. Bardzo lubię muzykę chóralną, kiedy jej słucham, odżywają wspomnienia – opowiada ks. proboszcz Kazimierz Grych.

W organizację koncertów obok parafii w Brzesku i Szczepanowie włączyło się również Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

Galeria zdjęć Gość Niedzielny <–

Foto Olczak