Szczepanowski koncert wdzięczności dla świętego Jana Pawła II / zdjęcia
„Takiego koncertu tu jeszcze nie było” – te słowa dało się słyszeć w rozmowach uczestników wydarzenia muzycznego ku czci Świętego Jana Pawła II zorganizowanego w Bazylice Mniejszej w Szczepanowie w niedzielę 27 czerwca 2021 roku przez ks. prałata Władysława Pasiuta, Annę Zalewska-Partyka oraz Rodaków św. Stanisława Biskupa i Męczennika ze Szczepanowa. Polska Diva Operowa Dominika Zamara zaprosiła – tenora Simone Francesco Liconti oraz Davida Boldrini organistę, kompozytora i dyrektora opery we Florencji – przyjaciół artystów włoskich scen operowych do udziału w koncercie dziękczynienia, który poprowadził ks. prof. Bogdan Giemza SDS. Publiczność gorącymi owacjami na stojąco i kwiatami podziękowała artystom za to duchowe przeżycie.
Z tą piękną małopolską miejscowością historia Polski związana jest nierozerwalnie. Szczepanów, położony niedaleko Brzeska przy drodze prowadzącej do Tarnowa, to jedna z najstarszych miejscowości Małopolski, która poszczycić się może posiadaniem kościoła już niedługo po wprowadzeniu w Polsce chrześcijaństwa. Jeśli ufać podaniu, że fundatorami tegoż kościoła byli rodzice św. Stanisława BM, musiał on powstać już w latach 30-tych XI w., a może nawet wcześniej. I chociaż inne źródła przypisują fundację owego pierwszego kościoła św. Stanisławowi, musiano wznieść te świątynię najwyżej czterdzieści lat później, skoro święty Biskup-Męczennik oddał ducha Panu w roku 1079.
Od owych lat wczesnego średniowiecza tworzą się zalążki szczepanowskiej parafii, której historia wiąże się ściśle z kultem św. Stanisława. O Szczepanowie wspominali kronikarze i historycy, piszący o św. Stanisławie. Miejsce jego narodzenia odwiedzali królowie polscy, Władysław Jagiełło czy Jan Kazimierz, Prezydenci, Prymasi Polski, Nuncjusze Apostolscy, Biskupi, Kardynałowie, a wśród nich dwaj późniejsi papieże, Kardynał Karol Wojtyła – Jan Paweł II i Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. Tu przybywały i przybywają do dziś liczne rzesze pielgrzymów z kraju i zagranicy.
Kustosz Bazyliki i Sanktuarium świętego Stanisława BM w Szczepanowie przypomniał zebranym skąd pomysł na koncert muzyki sakralnej właśnie w Szczepanowie.
– „20 czerwca 2021 roku przypada 18. rocznica ustanowienia Sanktuarium Szczepanowskiego Bazyliką Mniejszą przez Jana Pawła II i dlatego w sposób szczególny pragniemy podziękować Panu Bogu za ten dar, wspominając 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, który po wyborze na Stolicę Piotrową przyjął imię Jan Paweł II. Papież Polak był mocno związany z kultem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika oraz wielokrotnie odwiedzał naszą wspólnotę” – podkreślał proboszcz Sanktuarium ks. prałat Władysław Pasiut.
W związku z tą rocznicą 27 czerwca 2021 roku zorganizowano koncert „Perły Muzyki Sakralnej dla świętego Jana Pawła II”. W tym wielkim wydarzeniu muzycznym wzięli udział: Dominika Zamara – sopran, światowej sławy Diva Operowa, Simone Francesco Liconti – włoski tenor, oraz David Boldrini – włoski organista, kompozytor i dyrektor opery we Florencji. W programie koncertu znalazły się utwory Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha, Gaetana Donizettiego, Franciszka Schuberta, Cesara Francka, Norisa Businaro, Saveria Mercadantego, Johana Kaspara Kerlla, Michała Lorenca i Wiesława Rentowskiego. Słowo wstępne wygłosił ks. prałat Władysław Pasiut, a koncert poprowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Giemza. Ważnym elementem koncertu była światowa premiera utworu Agnus Dei, napisanego przez zamieszkałego w Dallas (USA) polskiego kompozytora Wiesława Rentowskiego specjalnie na to wydarzenie muzyczne w Szczepanowie.
Ks. prof. Bogdan Giemza prowadząc koncert nawiązywała do związków św. Jana Pawła II ze św. Stanisławem i Szczepanowem. Sięgną m.in. do pieśni „Gaude Mater Polonia” i wiersza Karola Wojtyły z 1974 roku pt. „Myśląc Ojczyzna”. Prowadzący odniósł się także do innych myśli Papieża Polaka na temat Ojczyzny. Oczywiście nie były to nigdy długie komentarze, ale doskonale dopełniały i zapowiadały każdy utwór oraz prezentowały artystów wykonujących poszczególne utwory z zaplanowanego repertuaru. Jednocześnie prof. Giemza wspomniał też o rocznicy ustanowienia kościoła w Szczepanowie Bazyliką Mniejszą i podkreślał znaczenie tego wyjątkowego miejsca na mapie Polski.
Artyści pragną śpiewać dla Świętego Papieża Polaka Jana Pawła II Wielkiego, który jest dla nich przewodnikiem duchowym.
– „Postać Jana Pawła II towarzyszy mi w życiu od zawsze. Gdy śpiewam w kościołach na całym świecie i widzę obraz Świętego Jana Pawła to czuję Jego opiekę i siłę. Upodobałam sobie szczególnie jego frazę ,,Nie lękajcie się”, która dodaje mi odwagi. Jan Paweł II pozwolił mi zrozumieć iż śpiew to moja misja. Pragnę dzielić się z ludźmi talentem otrzymanym od Pana Boga i dawać ludziom emocje poprzez piękno muzyki” – podkreśla Dominika Zamara, światowej sławy polska sopranistka.
Ludzie pragną nie tylko strawy dla ciała, ale także dla ducha.
– „Muzyka sakralna zajmuje szczególnie ważne miejsce w moim sercu. Dzięki niej czuję się bliżej Pana Boga. „Piękno muzyki sakralnej” dostrzegłam szczególnie, gdy śpiewałam Requiem Mozarta w wypełnionej publicznością Bazylice Św. Marka w Mediolanie. Już w pierwszych moich partiach solowych Kyrię poczułam niezwykłą łączność ze światem duchowym. Podobne odczucia towarzyszą mi gdy śpiewam Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego. Już dawno powiedział św. Augustyn, że >>Kto śpiewa, ten się dwa razy modli<<” – przypomina Diva Operowa, która koncertowała już na całym świecie (poza Antarktydą i Arktyką – ale przecież nie wiemy czy takie wyzwania nie staną kiedyś przed młodą, a już szeroko znaną wykonawczynią).
Na razie jednak zaprosiła zaprzyjaźnionych włoskich artystów nie na lodowe kontynenty, a właśnie do Szczepanowa, by wspólnie zaśpiewać koncert dziękczynienia dla świętego Papieża Polaka Jana Pawła II Wielkiego.
Publiczność owacjami na stojąco i kwiatami podziękowała artystom za to duchowe przeżycie. Jednocześnie ks. wikariusz Jan złożył w imieniu wspólnoty parafialnej w Szczepanowie i zebranych gości w Bazylice życzenia imieninowe dla Proboszcza Ks. Prałata Władysława Pasiuta, a wierni z kwiatami dziękowali mu za ojcowską opiekę. Artyści dedykowali z okazji imienin Proboszczowi pieśń Ave Maria i wykonali ją jako ostatni utwór tegoż koncertu dziękczynnego dla Papieża Polaka świętego Jana Pawła II Wielkiego.
To wielkie wydarzenie muzyczne można oglądać na stronie Bazyliki w Szczepanowie.
Patronat honorowy nad koncertem objął Tomasz Latocha – Burmistrz Brzeska.
Sponsorami tego wydarzenia muzycznego zostali: Ks. Prałat Władysław Pasiut – Kustosz Bazyliki i Sanktuarium świętego Stanisława BM w Szczepanowie, Anna Zalewska-Partyka, Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Miasto Brzesko, firmy; Tarnowski Klaster Przemysłowy, Tannklinikkikrakow Anna Zalewska-Partyka, SCANDINAVIANA, Adika Collection, „PSB Marpol” i „May Mat” ze Szczepanowa, Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Świętego Stanisława BM oraz Rodacy św. Stanisława.
Nad koncertem patronat medialny objęli: Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, „Gość Niedzielny” – Edycja Tarnów, Kwartalnik Sanktuaryjny Pasterz, Powiatowy Portal Informacyjny Capuccino.eu, Pressmania, Głos Gminny.
—
pressmania