Wiadomości

Rodzinna parafia modli się za zmarłego bp. Jana Styrnę

W bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie została odprawiona dzisiaj Msza św. za jego duszę.

W środę 28 września 2022 r. w Elblągu zmarł bp Styrna.

– Był naszym rodakiem, który żywo interesował się życiem swojej rodzinnej parafii – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, proboszcz w Szczepanowie.

Biskup Jan urodził się 25 stycznia 1941 r. w Przyborowie. Miejscowość należała wówczas do parafii św. Stanisława BM w Szczepanowie, dlatego w miejscowym kościele parafialnym otrzymał sakrament chrztu świętego.

– Można powiedzieć, że od tego czasu nie rozstawał się ze swoją rodzinną parafią. Duchowo wrósł w jej dziedzictwo i kiedy tylko mógł, starał się czerpać z niego siły do pracy duszpasterskiej jako kapłan, a później biskup – podkreśla ks. Pasiut.

Nawet kiedy został biskupem elbląskim, starał się kilka razy w roku przyjechać od Szczepanowa.

– Tutaj odpoczywał, modlił się, sprawował Msze św., głosił kazania, spowiadał, jak zwykły ksiądz. Razem ze swoim rodzeństwem opiekował się też swoją mamą, dopóki żyła i mieszkała w rodzinnym domu w Przyborowie – mówi ks. Pasiut.

Zwyczajem bp. Jana było pielgrzymowanie do sanktuarium św. Stanisława BM na coroczny majowy odpust.

– Starał się zawsze go rozpoczynać, przewodnicząc Eucharystii i głosząc homilię. Co roku też bierzmował naszą młodzież z całego dekanatu. W naszym sanktuarium przeżywał 50. rocznicę święceń kapłańskich i 25. rocznicę sakry biskupiej – dodaje kustosz sanktuarium.

W dniu śmierci bp. Jana podczas Mszy św. wieczornej połączonej z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy modlono się o spokój duszy zmarłego rodaka.