Wiadomości

A któż to sprawił…

styrna…że 25 lat temu ks. Jan Styrna został biskupem?

Wieloletni proboszcz w Szczepanowie śp. ks. Władysław Mendrala by odpowiedział: „Święty Stanisław i bł. Karolina!”.

Bp Jan Styrna, wywodzący się z Przyborowa, miejscowości należącej wówczas do parafii św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie, świętował w sanktuarium patrona Polski 25-lecie sakry biskupiej. Dokładna rocznica święceń przypadnie 28 lipca 2016 roku.

Jubilat przewodniczył Mszy św., przed którą szczepanowski proboszcz i parafianie, burmistrz Brzeska i rodacy z Przyborowa wraz ze swoim proboszczem złożyli mu życzenia i gratulacje.

– W dniu biskupiej prymicji, czyli Mszy św. odprawianej po raz pierwszy w rodzinnej parafii, ówczesny proboszcz ks. Władysław Bielatowicz przypomniał słowa swojego poprzednika, ks. Władysława Mendrali, wielkiego czciciela św. Stanisława i promotora kultu bł. Karoliny Kózkówny, wychowawcy późniejszego bp. Jana Styrny. Otóż ks. Mendrala zadałby pytanie: „A któż to sprawił, że ks. Jan Styrna został biskupem?”. I sam by odpowiedział: „Święty Stanisław i bł. Karolina!” – mówił we wstępie do Mszy św. ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz szczepanowskiego sanktuarium.

Bp Andrzej Jeż, który uczestniczył we Mszy św. i wygłosił homilię, podkreślił działanie Ducha Świętego w życiu bp. Jana.

– Przedziwnymi drogami prowadził Duch Boży księdza biskupa Jana. Począwszy od Szczepanowa, rodzinnej ziemi św. Stanisława, przez krynickie góry i bieckie wzniesienia, ciszę naukową – badawczą w Lublinie i Warszawie, pracę wśród robotników w Niemczech, aż do tarnowskiej katedry, gdzie 25 lat temu otrzymał biskupią sakrę i został włączony jeszcze ściślej w tarnowski Kościół jako jego biskup pomocniczy – mówił bp Jeż.

Po Mszy św. bp Styrna przewodził procesji eucharystycznej, zaś 2 maja udzieli bierzmowania młodzieży z części parafii dekanatu szczepanowskiego. Weźmie też udział w głównej uroczystości odpustowej, która odbędzie się 7 maja w Szczepanowie.

Mimo wyniesienia przez przyjęcie sakry, bp Jan Styrna pozostał „swoim chłopem”.

– Ja go znałem już od dziecka, jeszcze jako młody chłopak lubił grywać w piłkę. Później, kiedy poszedł do seminarium, tego czasu już tyle nie było. Ale pamiętam go wędrującego polami, łąkami z brewiarzem w ręku. Jako ksiądz i biskup często przyjeżdżał do Szczepanowa na różne uroczystości. Ja nawet widzę podobieństwo między nim a św. Stanisławem, do którego biskup Jan jest bardzo podobny – mówi Stanisław Halik z Przyborowa.

Bp Jan Styrna jest trzecim hierarchą, który wywodzi się z parafii szczepanowskiej. Pierwszym jest św. Stanisław, drugim abp gnieźnieński i prymas Polski Krzysztof Antoni Szembek. Bp Jan Styrna jest obecnie biskupem seniorem diecezji elbląskiej, gdzie pasterzował w latach 2003 – 2014.

Galeria zdjęć <==

==

Tarnowski Gość Niedzielny
KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ
Zdjęcia: ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość