Ważne

Porządek nabożeństw w czasie Triduum Sacrum / 2024

Przedstawiamy porządek liturgii Wielkiego Tygodnia w szczepanowskiej bazylice. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty oraz Niedzieli Wielkanocnej.

WIELKI CZWARTEK – Dzień Eucharystii i Kapłaństwa
* W Katedrze w Tarnowie o godz. 9.00 pod przewodnictwem biskupa Ordynariusza będzie celebrowana Msza Święta Krzyżma, podczas której zostaną poświęcone oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania.
* W naszej Bazylice Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.

WIELKI PIĄTEK – Dzień męki i śmierci Pana Jezusa
W tym dniu Kościół nie celebruje Mszy św. Wierni trwają na modlitwie, której towarzyszy skupienie i zaduma nad tajemnicą męki i śmierci Chrystusa.
* W Wielki Piątek rozpoczniemy nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.
* Zachęcamy do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy w ciągu całego dnia.
* Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00, pół godz. wcześniej Droga Krzyżowa. Za adorację krzyża można uzyskać odpust zupełny. Po Komunii Świętej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 24.00.
– od godz. 22.00 – adoracja dla rodzin, którą poprowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich;
– od godz. 23.00 – adoracja dla młodzieży, którą poprowadzi Apostolska Grupa Młodzieżowa.
* Ofiary składane przy adoracji krzyża, są przeznaczone na wsparcie chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej. Prosimy dzieci o przyniesienie skarbonek z jałmużną wielkopostną.
* Zachęcamy do przystrojenia krzyży w naszych domach i krzyży przydrożnych.
* Strażaków i Wojów św. Stanisława, prosimy o objęcie warty honorowej przy Grobie Pana Jezusa w piątek i w sobotę, a w czasie procesji rezurekcyjnej o niesienie baldachimu i chorągwi.
* W Wielki Piątek każdego dorosłego katolika od 18 do 60 roku życia obowiązuje post ścisły i abstynencja, a od 14 roku życia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

WIELKA SOBOTA

Całodzienna adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 6.30.

* Centralnym miejscem życia religijnego każdej wspólnoty parafialnej jest kościół parafialny, o czym przypomniał nam w ostatnim liście ks. Biskup Ordynariusz. W tym duchu błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie wyłącznie w naszej Bazylice od godz. 9.00 – 12.00, co pół godziny. Zachęcamy do potrzymania tradycji, aby na błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny przyjść z całymi rodzinami, pozostając na wspólna adorację Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie w grobie.
Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 19.00. Prosimy, aby na to nabożeństwo przynieść świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

NIEDZIELA WIELKANOCNA

W poranek Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczysta procesja rezurekcyjna, na którą zapraszamy wszystkich Parafian. Prosimy przygotować obrazy, figury, feretrony, chorągwie i baldachim. Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami do udziału w procesji i dzwonienia.