Wiadomości

Modlitwa o trzeźwość w Szczepanowie / RDN

Polska potrzebuje nawrócenia – apelował ks. Jacek Miszczak podczas 36. Diecezjalnej Pielgrzymki w Intencji Trzeźwości w Szczepanowie. Dyrektor radia RDN przypomniał w homilii, dane podane podczas Kongresu Trzeźwości w Warszawie.

– W kraju mamy armię osób uzależnionych, bo to ok. 600 -800 tysięcy osób. Corocznie w systemie lecznictwa pojawia się 350 tys. nowych uzależnionych. Nadmiernie i szkodliwie pije alkohol w Polsce ponad 3 miliony osób. Wpływy z reklam tv promujących alkohol wynoszą 1,5 miliarda złotych rocznie. Podczas Kongresu Trzeźwości w Warszawie postawiono pytanie: gdzie są pieniądze wpływające do budżetu z tytułu reklamy wyrobów alkoholowych w mediach?– mówił ks. Miszczak.

Podkreślając, że wszyscy jesteśmy słabi, kapłan dodał, że nie możemy zachłysnąć się swoją słabością i mówić, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Ks. Miszczak wskazywał, że mając świadomość popełnianego zła, trzeba nieść do końca życia ciężar swoich słabości, zniewoleń, ale też nieustannie wracać do źródeł prawdziwego życia.

– To modlitwa, spowiedź, Msza św. Tam bije źródło życia – podkreślił.

W miejscu narodzin św. Stanisława, biskupa i męczennika modlono się o trzeźwość naszego narodu i za wszystkie osoby uzależnione.

– Potrzebna jest modlitwa o trzeźwość. Dużo młodzieży jest zagrożonej nałogami. Zawsze podczas przemocy rodzinnej podstawowym problemem jest alkohol – mówią uczestnicy pielgrzymki.

– Jestem abstynentem od 25 lat. Decyzję o tym, że przestanę pić, podjąłem sam z miłości do Pana Boga, do siebie i do drugiego człowieka – powiedział jeden z mężczyzn.

Kustosz sanktuarium ks. Władysław Pasiut podkreślił, że trzeźwość jest jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka. Prosił o świadectwo, że można być szczęśliwym w życiu bez używania alkoholu.

W Szczepanowie modlili się kapłani, siostry zakonne i świeccy zaangażowani w duszpasterstwo trzeźwości, terapeuci, uzależnieni oraz ich rodziny a także Rycerze Kolumba.

Ks. Władysław Pasiut nawiązując do 25-lecia kapłaństwa ks. Jacka Miszczaka dziękował mu za ogromną życzliwość w przekazywaniu przez radio RDN różnych uroczystości i ważnych wydarzeń ze Szczepanowa.

– Życzymy Ci, aby Twoja posługa na falach radia RDN przynosiła Ci tę wielką radość i satysfakcję , że słowo Boga dociera do różnych zakątków diecezji i nie tylko, a przede wszystkim dociera do chorych i cierpiących i tych, którzy na pewno dziś w szczególny sposób będą zanosić swoje modlitwy w Twojej intencji – dodał ks. Pasiut.

Msza św. była transmitowana przez radio RDN. Podczas pielgrzymki była także Droga Krzyżowa i spektakl pt. „Przedsionek”, przygotowany przez teatr „Dabar” z Mogilna.

POSŁUCHAJ:
 

Ks. Jacek Miszczak

 

Ks. Władysław Pasiut

 

Pielgrzymi

rdn.pl