Wiadomości

Kilkunastu uchodźców zakwaterowanych w Domu Pielgrzyma w Szczepanowie

W poniedziałek 7 lutego 2022 r. kilkunastoosobowa grupa matek z dziećmi dotarła do Sanktuarium Świętego Stanisława BM w Szczepanowie. Zakwaterowani zostali w parafialnym Domu Pielgrzyma. Na chwilę obecną do Sanktuarium Świętego Stanisława dotarło 17 osób, a kolejne 6 dotrze w najbliższym czasie. W całej parafii przebywa już ponad 50 kobiet i dzieci, które uciekły przed piekłem wojny.

Dzięki zaangażowaniu parafian udało się przygotować pokoje gościnne w Domu Parafialnym, a także zaopatrzyć przybyszów z najpotrzebniejsze rzeczy oraz żywność.
W grupie są dorośli oraz dzieci w wieku od 3 miesięcy do 16 lat. Pochodzą z okolic Kijowa i Żytomierza. Zgodnie z procedurami zostali zarejestrowani w Urzedzie Miejskim w Brzesku. Powoli starają się zaaklimatyzować i usamodzielnić.

– Ci ludzie są bardzo wdzięczni. Dziękują za każdą, drobną rzecz. Prowadzimy także dyżury m.in. z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich i wolontariuszami.

Przez trzy dni nasze panie przygotowywały im śniadania, obiady i kolacje.

Od dziś nasi goście sami chcą przygotowywać sobie posiłki. My dostarczymy potrzebną żywność – mówi kustosz szczepanowskiego sanktuarium.

Ksiądz Władysław Pasiut z ogromną wdzięcznością wyraża się o zaangażowaniu wszystkich ludzi dobrej woli z parafii, którzy ruszyli ze wsparciem – a więc paniom ze stowarzyszeń działających przy parafii, parafialnemu oddziałowi Caritas, młodzieży i kołom gospodyń wiejskich z parafii.

Wsparcie płynie także od darczyńców i przedsiębiorców – m.in. uchodźcy otrzymali telewizor, na którym maluchy mogą oglądać bajki, a dodatkowo firma Climax – Rafała Kraja zapewnia internet, dzięki któremu goście z Ukrainy mogą utrzymywać kontakt z bliskimi, którzy pozostali w Ukrainie. To bardzo ważne, ponieważ część bliskich należy do tamtejszych wojsk obrony terytorialnej.

O przygotowaniach do przyjęcia uchodźców z Ukrainy pisaliśmy w materiale:

Parafia Szczepanów oczekuje na uchodźców z Ukrainy <==

IB