Wiadomości

Parafia Szczepanów oczekuje na uchodźców z Ukrainy

W czwartek 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Wojna to ogromne zniszczenia, dziesiątki tysięcy rannych i zabici. To także ogrom cierpienia wśród bezbronnej ludności cywilnej zmuszonej do ucieczki ze swoich domów. Do Polski trafia większość uchodźców uciekających z Ukrainy przed rosyjską agresją. Dane liczbowe zmieniają się z godziny na godziny, ale mowa jest już o setkach tysięcy ludzi, w większości kobiet i dzieci, ponieważ mężczyźni zostają, by bronić swojego kraju.

W pierwszych godzinach konfliktu Biskup tarnowski, Andrzej Jeż zapowiedział wsparcie dla Ukrainy oraz udzielenie Ukraińcom schronienia. W diecezji tarnowskiej działa także Zespół Kryzysowy ds. Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz Osobom Cywilnym w Ukrainie. W pomocą ruszyły pa rafie z całej diecezji. Pierwsi uchodźcy zostali przyjęci w parafiach z wykorzystaniem posiadanej bazy lokalowej. Nie inaczej jest w parafii Szczepanów. Tutaj staraniem duszpasterzy i wiernych przygotowano kilkadziesiąt miejsc dla uchodźców z Ukrainy.  

O podjętych działaniach duszpasterze poinformowali podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych.

– Dziękujemy serdecznie tym Paniom, które przygotowały mieszkania w Domu Pielgrzyma dla Uchodźców z Ukrainy. Bóg zapłać za tak piękną postawę i ogrom pracy. Bóg zapłać również dwom Panom – czytamy na stronie parafii.

Ponadto poinformowano o przygotowanej bazie noclegowej. W Domu Pielgrzyma przygotowano 9 pokoi, /2 lub 3 osobowych/ w zależności od potrzeb, kuchnię, jadalnię, 8 toalet, 2 łazienki z wannami i prysznicami. Jedno mieszkanie w biurze Stowarzyszenia krzewienia kultu Św. Stanisława BM oraz na plebanii 6 mieszkań dwu pokojowych z sanitariatami, na około 30 osób.

– Jesteśmy gotowi. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, Zespół ds. Pomocy Uchodźcom, koordynowany przez Caritas Diecezji Tarnowskiej skieruje do nas gości z Ukrainy. Jak na razie czekamy – dodają duszpasterze.

W kilku rodzinach w Parafii Szczepanów, są już goście z Ukrainy, dlatego księża zachęcają do zgłaszanie obecności, aby parafialny zespół Caritas, mógł w razie potrzeby udzielić im stosownej pomocy.

W całej Polsce parafie włączyły się w pomoc potrzebującym, a duszpasterze zachęcają wszystkich do ofiarności, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb uchodźców z Ukrainy.

IB