Wiadomości

Informacja o Uchodźcach w Parafii Szczepanów – 13 marca 2022 r.

Informujemy wiernych, że od poniedziałku 7 marca br. w naszej Parafii przebywa już ponad 50-ciu Uchodźców z Ukrainy, między innymi: z Żytomierza i okolic Kijowa, gdzie zostały zbombardowane ich domostwa. Są to przeważnie matki z dziećmi lub ich babcie, które się nimi zajmują. Najmłodsze dziecko ma dopiero 3 miesiące, pozostałe  dzieci w wieku od 2,5 roku do 10 lat, jedna starsza dziewczynka ma 14 lat oraz 16 letni chłopiec. Znajdują się u kilku rodzin, a także w naszym Domu Pielgrzyma.

Bardzo serdecznie dziękujemy tym rodzinom, które już przyjęły Uchodźców i apelujemy do tych, którzy mają jeszcze możliwości, aby przyjęły kolejnych. Dziękujemy Wam Drodzy Parafianie, że otwarliście dla nich nie tylko domy, ale przede wszystkim swoje serca. Wszyscy przybyli do naszej Parafii goście, zostali otoczenie serdeczną troską i opieką. Wspólnie z Caritasem parafialnym oraz grupą Wolontariuszy i młodzieży, przyjęliśmy ich bardzo gościnnie i serdecznie.

W szczepanowskim Domu Pielgrzyma obecnie przebywa 17 osób, ale w najbliższym czasie może jeszcze dziś lub jutro, dojadą dwie matki z czworgiem dzieci. Przez pierwsze trzy dni, nasze Panie, przygotowywały im śniadania, obiady i kolacje. Obecnie, zadecydowały, że same będą przygotowywać dla siebie posiłki, tylko aby im dostarczyć potrzebne produkty i żywność. W tym celu wspólnie z Paniami z Caritasu zostały zorganizowane dyżury przy organizacji zakupów.

Wspólnie z Panią Sołtys, zadbaliśmy o to, aby, nasi goście zostali zameldowani, a także w Urzędzie Gminy, otrzymali nadany im PESEL. Wielu też Parafian spieszy im z pomocą przywożąc odzież, oraz żywność. Aby ułatwić naszym gościom możliwość zdobycia dl nich odpowiedniej odzieży, skorzystaliśmy z pomocy magazynu, jaki zorganizowało Starostwo Powiatowe w Brzesku.

Również dzięki życzliwości jednej z naszych byłych Parafianek, mieszkającej obecnie w Niemczech, otrzymaliśmy trochę odzieży dla dzieci i dorosłych, 7 materacy, natomiast brakuje nam trzy łóżka, gdyby ktoś dysponował, to bardzo prosimy, mogą być polowe nowe lub w bardzo dobrym stanie. Chcąc im ułatwić kontakt z najbliższą rodziną i tymi którzy pozostali na Ukrainie, Firma CLIMAX, Pana Rafała Kraja, zainstalowała dla nich darmowy Internet. Ktoś inny ofiarował telewizor, gry i zabawy, aby dzieci mogły oglądać bajki w swoim języku ukraińskim, a nie trwającą wojnę.

Na zamieszczonego przez pewną grupę Parafian „Posta”, prosząc o pomocy, codziennie składane są dary dla Uchodźców. Grupa Pań – Wolontariuszy, codziennie przyjmuje i segreguje przekazane dary i przekazuje ją potrzebującym. Goszcząc Uchodźców, mamy się troszczyć nie tylko o ich zakwaterowanie, jedzenie i ubranie. To także nasza troska o ich zdrowie i życie. Chciałem w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować Pani dr Ewie Brzezińskiej, że bezinteresownie zajęła się przeziębionymi i chorymi dziećmi oraz osobami starszymi, badając ich i aplikując im odpowiednie lekarstwa, a nawet osobiście zawożąc matkę z dzieckiem do szpitala. Wiem, że w wielu domach przyjęliście Uchodźców i sami troszczycie się o nich. Nie wszyscy ten fakt zgłosili do Parafii. Zwracam się jeszcze raz, z gorącą prośbą, aby zgłosić, ilu Uchodźców przebywa na terenie Parafii. Chodzi o podanie adresu, gdzie mieszkają i ile osób jest do 18 roku życia i ilu starszych. Wszystkich będziemy chcieli objąć serdeczną troską i pomocą, na ile będzie nas stać, tak aby cały ciężar utrzymania nie spoczywał na rodzinie przyjmującej.

Ponieważ, na ogłoszony “POST” – czyli apel o pomoc, otwarły się serca wielu darczyńców, dlatego w Domu Pielgrzyma mamy wiele bielizny osobistej, ubrań i kurtek, itp. dlatego apeluję do tych rodzin, u których mieszkają Uchodźcy, aby się zgłosili do naszego magazynu i wybrali to, co im potrzeba. Panie pracują codziennie od 17.oo do 19.oo – Zapraszamy! Wszystkie złożone dary, są dla naszych gości z Ukrainy przebywających na terenie całej Parafii. Wszystkim, którzy, tak bardzo ofiarnie zaangażowali się w przygotowanie miejsc dla Uchodźców w swoich domach i w Domu Pielgrzyma, Paniom z Caritasu i Wolontariuszom, którzy na co dzień spieszą im z pomocą, a także wszystkim darczyńcom: chociażby wymienię tylko jedną rodzinę z Przyborowa, która zakupiła i ofiarowała 25 worków ziemniaków, rodzinę z Mokrzysk za złożoną ofiarę 600 złotych na zakup żywności. Wszystkim jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję w imieniu drogich nam gości i własnym.

Mamy ogromną prośbę, aby teraz na jakiś czas, wstrzymać się z przekazywaniem: odzieży, bielizny, obuwia, rzeczy osobistych itp.

Natomiast bardzo prosimy o jedzenie długoterminowe, produkty typu: kasza, ryż, cukier, makarony, płatki śniadaniowe, nutelle dla dzieci, olej, kawa, herbata, dżemy, masło, przyprawy itp. oraz proszki i płyny do prania, a także ofiary pieniężne na zakupy.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim osobom chcącym nam pomóc.

PAMIĘTAJMY, WYŚWIADCZONE DOBRO WRACA STOKROTNIE.