Wiadomości

Zmarł Benedykt XVI. Przed 19 laty gościł w Szczepanowie

Nie żyje Benedykt XVI. Stan zdrowia papieża emeryta pogorszył się nagle w środę. Benedykt XVI miał 95 lat. Przed 19 laty gościł w Sanktuarium Świętego Stanisława w Szczepanowie.

Kardynał Joseph Ratzinger w Szczepanowie

10 maja 2003 roku kardynał Joseph Ratzinger jako legat papieski był w Szczepanowie. Tam właśnie urodził się święty Stanisław, biskup męczennik, patron Polski.

Ratzinger odprawiał Mszę świętą z okazji 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława. Na obchodach było około 50 tysięcy wiernych.

Galeria zdjęć / Ks. kardynał Josef Ratzinger w Szczepanowie – galeria zdjęć z uroczystości 750-lecia kanonizacji Św. Stanisława BM <==

Podczas wizyty w 2003 roku kardynał Ratzinger przekazał pozdrowienia od papieża Jana Pawła II. Chwalił diecezję tarnowską i miejscową parafię za dużo powołań kapłańskich i zakonnych. Stwierdził, że w dzisiejszym świecie, który jest świadkiem rozszerzającego się procesu sekularyzacji, zwłaszcza w Europie, liczymy wszyscy na impuls, który wypłynie z Polski, Ojczyzny św. Stanisława.

Kustosz sanktuarium ks. Władysław Pasiut podkreśla, że przyszły papież dostał w prezencie obraz św. Stanisława.

Rodzinna parafia Świętego Stanisława uczciła pobyt przyszłego papieża Benedykta XVI tablicą w przedsionku nawy głównej bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM. Pamiątką pobytu kardynała jest także fotel, zwany papieskim, ponieważ używało go w Szczepanowie dwóch przyszłych papieży. W 1978 roku kard. Karol Wojtyła, a w 2003 roku kard. Joseph Ratzinger.

W maju 1978 r. kardynał Karol Wojtyła przybył na 900-lecie śmierci św. Stanisława. W tym samym fotelu zasiadł właśnie w 2003 roku przyszły papież Benedykt XVI.

Więcej informacji nt wizyty kardynała Josepha Ratzingera w Szczepanowie można znaleźć na stronie Parafii Szczepanów:

Ojciec Święty Benedykt XVI – ks. kardynał Joseph Ratzinger w Szczepanowie <==


foto: archiwum Parafii Szczepanów

Parafia Szczepanów