Wiadomości

Wielki Tydzień w Bazylice Mniejszej w Szczepanowie

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW W CZASIE TRIDUUM SACRUM:

Informujemy wiernych, że wszystkie nabożeństwa będą transmitowane na stronie Parafii przez Internet.

W szczepanowskiej bazylice zamontowana jest kamera internetowa, która pozwala oglądać transmisje Mszy Świętych. Transmisje odbywają się wg harmonogramu Mszy świętych i nabożeństw.

KAMERA w bazylice mniejszej w Szczepanowie <==

 

WIELKI CZWARTEK – to Dzień Eucharystii i Kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu, o dziękczynieniu za tak wielkie dary.
* W naszej Bazylice, Msza św. tylko wieczorem o godz. 18.oo. Po Mszy św. nie będzie przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Nie będzie również adoracji.

WIELKI PIĄTEK – to Dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa.
* W Wielki Piątek, przypominamy, że obowiązuje każdego dorosłego katolika od 18 do 60 roku życia post ścisły, a od 14 roku życia abstynencja od potraw mięsnych.
Zachęcamy wiernych, aby w Godzinie Miłosierdzia Bożego (godz.15.oo) w gronie rodzinnym odmówić Koronkę. Niech naszej modlitwie towarzyszy, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Mszy św.
* Wieczorna Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 17.3o Drogą Krzyżową.
Po Drodze Krzyżowej dalsze obrzędy liturgii Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w adoracji Krzyża, można zyskać odpust zupełny. Krzyż całuje tylko Celebrans, pozostali kapłani oddają cześć Krzyżowi świętemu przez uklęknięcie i skłon głowy. Krzyż będzie pozostawiony na ołtarzu. Po skończonej ceremonii, wierni będą mogli podejść do Krzyża, i oddać Mu pokłon przez uklęknięcie i skłon głowy. Wyjątkowo w tym roku, nie urządza się Grobu Pańskiego, i nie będzie też tradycyjnej adoracji Pana Jezusa w grobie.

WIELKA SOBOTA
W ciągu całej soboty, możemy podejść do Bazyliki na osobistą modlitwę i adorację Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie – zachowując przepisy prawa, aby nie było nas więcej niż 5 osób. Nie będzie też tradycyjnego święcenia pokarmów.

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ ROZPOCZNIE SIĘ W SOBOTĘ O GODZ. 20.oo.

Cała liturgia będzie odprawiona w Bazylice, tak, aby wierni, którzy będą się łączyć z nami na modlitwie przez Internet, mogli zobaczyć całą ceremonię Wigilii Paschalnej.
Prosimy, aby ci, którzy przyjdą na to nabożeństwo, przynieśli świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po zakończonej liturgii i Mszy św., nie będzie Procesji Rezurekcyjnej.