Wiadomości

Wielki Tydzień w szczepanowskiej bazylice

Wielki Poniedziałek

W naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy Rekolekcje wielkopostne, które prowadzi, Ksiądz Prałat Stanisław Dutka, Proboszcz Parafii Bł. Karoliny Kózka w Tarnowie. Bardzo serdecznie witamy Ojca Rekolekcjonistę w „Grodzie Świętego Stanisława BM” w Szczepanowie. Dziękując za podjęty trud głoszenia Słowa Bożego, będziemy prosić dobrego Boga, przez przyczynę naszego Rodaka Św. Stanisława w intencjach księdza Prałata o zdrowie i potrzebne łaski w posłudze, którą pełni dla naszej wspólnoty.

Program – Wielki Poniedziałek
8.oo – Msza święta i nauka dla wszystkich
10.oo – Msza święta i nauka dla chorych którzy mogą przybyć
16.oo – Msza święta z nauką stanową dla dzieci
18.oo – Msza święta i nauka dla wszystkich

Wielki Wtorek

Spowiedź rekolekcyjna – przedświąteczna. O godz. 8.oo rano, Msza święta, na rozpoczęcie spowiedzi świętej.
Spowiedź będzie od godz. 8.3o, do godz. 12.oo,/z półgodzinną przerwą o godz. 10.oo/. Po południu spowiedź od godz. 15.3o do 17.oo. O godz. 17.oo półgodzinna przerwa, następnie spowiedź od 17.3o do 19.oo dla tych, którzy wracają z pracy późnym popołudniem.
Bardzo prosimy by wszyscy inni, którzy mogą przyjść do spowiedzi wcześniej, nie odkładali jej na ostatnie godziny, aby ten czas zostawić dla tych, którzy wrócą z pracy, czy też przyjadą z zagranicy.
Po zakończonej spowiedzi świętej, o godz. 19.15 – będzie odprawiona Droga Krzyżowa. Pójdziemy w kierunku Przyborowa, następnie ul. Lubomirskiego, Ruchu Oporu do bazyliki. Bardzo prosimy, aby na rozważanie Drogi Krzyżowej przyjść jak najliczniej, i zabrać lampiony, które zapalimy przy pomniku Jana Pawła II, tak jak to czynimy, co roku w czasie Rekolekcji świętych.

Wielka Środa

Zakończenie rekolekcji.
8.oo – Msza święta na zakończenie rekolekcji dla I grupy
16.oo – Msza święta na zakończenie rekolekcji dla dzieci
18.oo – Msza święta na zakończenie rekolekcji dla II grupy
W tym dniu, ofiary składane na tacę, będą przeznaczone na organizację Rekolekcji świętych.
Bezpośrednio po zakończonych rekolekcjach rozpoczyna się Triduum Sacrum.

Wielki Czwartek

To Dzień Eucharystii i Kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. Rano w katedrze pod przewodnictwem biskupa Ordynariusza będzie odprawiona Msza Święta Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania.
* W naszej Bazylice, Msza św. tylko wieczorem o godz. 18.oo. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Adoracja do godz. 22.oo.

Wielki Piątek

WIELKI PIĄTEK – to Dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. W Godzinie Miłosierdzia Bożego (godz.15.oo) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. W Wielki Piątek rozpoczniemy uroczystą Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego. Niech naszej modlitwie towarzyszy, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Mszy św. Zachęcamy do adoracji P. Jezusa w Ciemnicy w ciągu całego dnia. Adoracja dla dzieci szkolnych będzie o godz.10.oo. Wszystkie dzieci serdecznie zapraszamy. Prosimy wszystkich o obecność, jest to ważny etap przygotowania do przyjęcia Sakramentu.

Wieczorna Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 17.3o Drogą Krzyżową.

Na tę DK zapraszamy również młodzież z klas III Gimnazjum, w czasie, której młodzież otrzyma Krzyże przed przyjęciem Sakramentem Bierzmowania. Po Drodze Krzyżowej dalsze obrzędy liturgii Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Po Komunii uroczyste przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego. Strażaków i Wojów Św. Stanisława prosimy o objęcie warty honorowej przy Grobie Pana Jezusa w piątek i sobotę, a w czasie procesji rezurekcyjnej o niesienie baldachimu i chorągwi.

Ofiary składane przy adoracji krzyża, są przeznaczone, jako wsparcie dla chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej. Adoracja w tym dniu do godz. 24.oo.
Od godz. 22.oo – adoracja dla rodzin, którą poprowadzi SRK.
Od godz. 23.oo – adoracja dla młodzieży, którą poprowadzi Apostolska Grupa Młodzieżowa.

W Wielki Piątek, obowiązuje każdego dorosłego katolika od 18 do 60 roku życia post ścisły, a od 14 roku życia abstynencja od potraw mięsnych.

Wielka Sobota
Całodzienna adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 6.oo rano do godz. 16.oo. Od godz. 16.oo do godz. 20.oo. przerwa w adoracji. W tym czasie prosimy Parafian z Wokowic o przygotowanie i uporządkowanie bazyliki na czas świąt.
Od godz. 20.oo dalszy ciąg adoracji.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie w następującym porządku:
– w Bazylice o godz. 9.oo, 10.oo, 11.oo, 12.oo
– w Sterkowcu w Domu Kultury o godz. 9.3o
– w Wokowicach o godz. 10.oo
– na Łękach o godz. 10.3o
– w Mokrzyskach o godz. 10.oo przy domu państwa Sitko, o godz. 10.3o przy domu państwa Gładki
Zachęcamy by przychodząc na poświęcenie pokarmów do Bazyliki, zatrzymać się na dłuższą chwilę adoracji Chrystusa w Grobie, oraz adorację Krzyża.

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ ROZPOCZNIE SIĘ W SOBOTĘ O GODZ. 21.oo.
Prosimy, aby na to nabożeństwo przynieść świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po zakończonej liturgii i Mszy św., odbędzie się uroczysta Procesja Rezurekcyjna. /około 23.oo/, na którą zapraszamy wszystkich Parafian. Starajmy się wziąć w niej udział jak najliczniej.
Prosimy by wcześniej przygotować obrazy, figury, feretrony, chorągwie, baldachim. Zapraszamy, dziewczynki do sypania kwiatów i chłopców do dzwonienia.

Poniedziałek Wielkanocny
Sakrament chrztu św. będzie udzielany w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 11.oo.