Wiadomości

W Elblągu zakończyły się uroczystości pogrzebowe bp. Jana Styrny

Pochodzącego z Przyborowa byłego biskupa elbląskiego pożegnali także tarnowscy diecezjanie.

W elbląskiej katedrze 3 października 2022 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe pochodzącego z Przyborowa (diecezja tarnowska) biskupa Jana Styrny. Ciało byłego ordynariusza diecezji elbląskiej złożono w krypcie biskupów w tamtejszej katedrze.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Uroczystości przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszę św. koncelebrowali także biskupi z Tarnowa oraz m.in. szczepanowski proboszcz ks. Władysław Pasiut. Oprócz rodziny w uroczystości wzięli udział także wierni ze szczepanowskiej parafii i Przyborowa, skąd się wywodził zmarły biskup, oraz Biecza, gdzie był proboszczem.

Uroczystości rozpoczęły się od przekazania siostrze bp. Styrny odznaczenia państwowego Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, którym hierarcha został pośmiertnie uhonorowany. Kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras odczytał decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie.

Biskup elbląski Jacek Jezierski podczas kazania przypomniał życiorys swojego poprzednika, oddanego sprawom diecezji, rozmodlonego. Przez ponad dekadę kierował diecezją elbląską, w latach 2003-2014. Po przejściu na emeryturę pozostał przy katedrze i pomagał w duszpasterstwie, przede wszystkim jako spowiednik. Wielu doceniało tę jego posługę. Po jego śmierci ludzie ustroili „jego” konfesjonał kwiatami. Bp Jan Styrna ostatnie tygodnia życia spędził w elbląskim szpitalu miejskim.

– Świętej pamięci ksiądz biskup Jan pozostawił nam wzór swojej wiary i pobożności. Były one bez egzaltacji. Wierzył tak jak wierzy Kościół. Modlił się, odmawiając liturgię godzin. Przestał dopiero na dwa miesiące przed śmiercią, kiedy nie mógł już czytać Księgi Psalmów. Modlił się też odmawiając Różaniec. Czynił to często w czasie wędrówek i spacerów wokół Elbląga, przez Wysoczyznę Elbląską po Mierzeję Wiślaną czy wokół Jeziora Drużno – mówił bp Jacek Jezierski.

Na pogrzebie biskupa Jana Styrny odczytano pismo z Watykanu z papieskimi kondolencjami. Do zgromadzonych zwrócili się metropolita warmiński abp Józef Górzyński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, wicewojewoda Piotr Opaczewski, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, a także burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.

foto: AGATA BRUCHWALD/ Tarnowski Gość Niedzielny

Beata Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny