Wiadomości

Uroczystość św. Stanisława – patrona ładu moralnego

Dziś ( środa) uroczystość św. Stanisława – głównego patrona Polski i diecezji tarnowskiej. W Szczepanowie – miejscu narodzenia św. Stanisława – biskupa i męczennika trwa tygodniowy odpust. O godzinie 11.00 będzie suma odpustowa pod przewodnictwem abpa Henryka Nowackiego, którą będziemy transmitować w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Jak mówi ks. Marcin Kokoszka proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława przesłanie biskupa i męczennika jest nadal aktualne.

– Jego męczeńska śmierć mówi nam o ważności podstawowych zasad, które wynikają z dekalogu. On oddał swoje życie za prawdę, wierność Bogu i ojczyźnie. Brał w swoją opiekę ludzi, którzy byli wyzyskiwani. Św. Stanisław jest nazywany patronem 'chrześcijańskiego ładu moralnego’. To także zaproszenie dla nas, żebyśmy pamiętali, że w naszym życiu jest potrzebna harmonia.

Co tydzień podczas nowenny w szczepanowskiej bazylice jest dużo próśb i podziękowań za wstawiennictwem patrona Polski

– Bardzo dużo jest intencji o zdrowie, w intencji rodzin, o zachowanie wiary. Szczególną intencją jest modlitwa za Ojczyznę, o zachowanie jej chrześcijańskich korzeni, o szacunek dla ludzi wierzących.

Nowenna do św. Stanisława jest odprawiana w Szczepanowie w każdy czwartek o 18.00

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w sobotę 11 maja. O godz. 10.15 z Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława wyruszy do szczepanowskiej bazyliki uroczysta procesja. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Świętego Papieża Jana Pawła II, św. Kingi i innych świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. W sumie odpustowej o godz. 11.00 udział wezmą oprócz szczepanowskich parafian – również pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski z udziałem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską.

W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało.

W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej.

Św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski oraz patronem Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.

rdn.pl