Wiadomości

Tylu pielgrzymów się nie spodziewano / TGN

W grupie 8 „Św. Stanisław” PPT na Jasną Górę wędrowało duchowo 700 osób, a towarzyszyło im 1,5 tys.

Z inicjatywy pątników z grupy 8 „Św. Stanisław” Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej zrodził się pomysł duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę.

– Przez 24 dni każdy z nas odmawiał codziennie jeden dziesiątek Różańca, który był równoważny z przejściem 10 kilometrów. W ten sposób pokonaliśmy 240 duchowych odcinków, czyli tyle, ile fizycznie musielibyśmy przejść, żeby dotrzeć na Jasną Górę, do naszej Mamy – mówi Karolina, która do tej pory była na PPT pięć razy.

Ewa uczestniczyła w pielgrzymce już siedem razy.

– Zabrała mnie na Jasną Górę moja mama, która pielgrzymowała do Maryi już 20 razy. Od tamtego czasu nie przestałam chodzić. Jest to dla mnie duchowe przygotowanie przed rokiem szkolnym. Teraz sobie nie wyobrażam, żeby nowy rok po wakacjach rozpocząć bez pielgrzymki – mówi Ewa. – Mam nadzieję, że Matka Boża zatrzyma pandemię i pielgrzymka dojdzie do skutku – dodaje Karolina.

Przewodnik grupy ks. Łukasz Polniaszek przyznaje, że nie spodziewał się tak wielu pielgrzymów duchowych.

– Wędrowanie przez modlitwę zadeklarowało 700 osób, ale towarzyszyło im aż 1,5 tys. zainteresowanych naszą inicjatywą. Bardzo wiele osób włączyło się w tę modlitwę spoza naszej grupy, także ci, którzy zwyczajnie nie mogli dotąd fizycznie pójść na Jasną Górę – mówi ks. Łukasz.

Pielgrzymi modlili się o ustanie pandemii, ale także o deszcz.

– Podczas trwania pielgrzymki dzieliliśmy się na profilu FB zdjęciami z poprzednich PPT, żeby podsycać w nas żar wspomnień i pragnienie wyruszenia na pielgrzymi szlak – dodaje kapłan.

Ks. Łukasz zawierzył pielgrzymów Matce Bożej i św. Stanisławowi.

– Zdajemy się na wolę Bożą, prosząc Maryją i naszego patrona św. Stanisława o zatrzymanie epidemii i szansę na wspólne wędrowanie – mówi przewodnik.

Akt zawierzenia został odczytany po Mszy św., której przewodniczył ks. prał. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba z Brzeska. Eucharystia została odprawiona w Szczepanowie 3 maja w pierwszym dniu tygodniowego odpustu.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ