Wiadomości

Szczepanów: odpustowy dzień modlitwy za chorych oraz o ustąpienie epidemii

W sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie dziś modlono się w intencji chorych oraz o ustąpienie epidemii koronawirusa. W miejscu, w którym urodził się biskup, męczennik i główny patron Polski trwa wielki odpust. W czasach pandemii wydarzenie odbywa się w zmienionej formie.

Bp Stanisław Salaterski mówił w homilii o św. Stanisławie, Janie Pawle II i kardynale Stefanie Wyszyńskim, których nazwał „ludźmi Eucharystii”.

„Każdy z nas powinien iść ich śladami i dbać o to, byśmy wykorzystywali możliwość bycia blisko eucharystycznego Jezusa. W tym roku jest inaczej, ale możemy uczestniczyć w Mszy św. poprzez transmisje. Możemy także odwiedzać otwarte w ciągu dnia kościoły, by powierzyć Jezusowi swoje niepokoje. To też jest sprawdzian czy tęsknimy za spotkaniem z Jezusem eucharystycznym” – dodał.

Biskup podkreślił, że dziś jest wiele ważnych intencji i zachęcał do modlitwy za chorych, służbę zdrowia i inne służby, które walczą z koronawirusem.

‟Święty Stanisław Szczepanowski – gorliwy czciciel Eucharystii” – to hasło tygodniowego odpustu ku czci św. Stanisława BM. Każdego roku gromadził on rzesze pielgrzymów z diecezji tarnowskiej i z różnych rejonów Polski. Teraz jest inaczej. „Zachowujemy przepisy bezpieczeństwa i ograniczenia liczbowe. Kościół może pomieścić 73 osoby. Nie będzie grup pielgrzymkowych, zapraszamy do indywidualnych odwiedzin. Podczas odpustu wspominamy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i nawiązujemy do zaplanowanej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego” – mówi kustosz ks. Władysław Pasiut.

Odpust potrwa do 10 maja. Główna uroczystość odbędzie się w sobotę, 9 maja. Mszy św. o godzinie 11.00 będzie przewodniczyć biskup tarnowski Andrzej Jeż. W tym roku nie odbędzie się także tradycyjna procesja z Kaplicy Narodzenia św. Stanisława do bazyliki.

Codziennie Msze św. są o 8.00 i 18.00, a o 17.30 nabożeństwo majowe. Transmisje można znaleźć na stronie internetowej parafii.

Święty Stanisław, Biskup i Męczennik, urodził się w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej około roku 1030. Był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął w 1079 roku śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia. Święty Stanisław, obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jest pierwszorzędnym patronem Polski.

foto ks. Zbigniew Wielgosz

ekai.pl