Wiadomości

Rozesłanie kolędników misyjnych – grudzień 2015

20151226Szczepanow (167)Kolędnicy misyjni rozpoczynają w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w diecezji tarnowskiej zbiórkę ofiar na projekty realizowane przez polskich księży m.in. na misjach na Madagaskarze i Azji. W akcji uczestniczy ponad 21 tysięcy dzieci. Co roku coraz więcej parafii włącza się w akcję kolędników misyjnych. Od lat w tej akcji bierze udział Parafia Szczepanów. Mali kolędnicy odwiedza nasze domy między 26 a 31 grudnia.

Hasłem tegorocznego kolędowania jest: „Cristo Causai Raicu” – co oznacza „Oddali życie dla Chrystusa”. Nawiązuje ono do męczeństwa polskich franciszkanów. Ich wspomnienie znalazło się w scence teatralnej i hymnie kolędników, który dzieci zaśpiewają w domach diecezjan.

Madagaskar jest jednym z 10 najbiedniejszych państw świata. Z powodu ubóstwa do szkoły nie chodzi 28 proc. malgaskich dzieci. Bieda, niedożywienie, gruźlica i trąd, klęski żywiołowe, wyzysk – takich problemów doświadczają mali Malgasze, beneficjenci projektów wspieranych przez Papieskie Dzieła Misyjne. Szkoła otwiera przed nimi drzwi do wiedzy, godnego życia i poznania Jezusa, a czasem ratuje życie – przekraczając drzwi szkoły otrzymują opiekę zdrowotną i posiłek.

Kolędnicy misyjni – głosząc radosną nowinę o zbawieniu, stają się małymi misjonarzami, wskazując jednocześnie na potrzeby milionów dzieci w świecie, które nie znają prawdy o Jezusie Chrystusie i cierpią biedę duchową i materialną. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci chodząc od domu do domu będą przedstawiać scenkę kolędniczą, w której opowiedzą o radości Bożego Narodzenia i marzeniach dzieci z Madagaskaru, kwestując przy tym na ich rzecz. Pamiątki, które zostawiają w domach, są formą życzeń i podziękowań składanych w imieniu dzieci z krajów misyjnych, dla których przeznaczane są ofiary.

Na fundusz Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w roku 2014 diecezja tarnowska przekazała w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – ponad 228,3 tys. zł.

Podsumowanie akcji odbędzie się w ramach XVIII Spotkania Kolędników Misyjnych, które odbędzie się w Mielcu w dniu 9 stycznia 2016 r.


Foto Olczak