Wiadomości

Relikwie Błogosławionego księdza Władysława Bukowińskiego w Szczepanowie

Do sanktuarium w Szczepanowie wprowadzono relikwie bł. ks. Władysława Bukowińskiego, misjonarza miłosierdzia i apostoła Kazachstanu.

Ksiądz prał. Jan Nowak, postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Władysława Bukowińskiego, wprowadził uroczyście jego relikwie do bazyliki mniejszej św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie w niedzielę 20 czerwca. W homilii podkreślał, że bł. ks. Władysław uczy wiary Bogu w obliczu burz życiowych, w obliczu nienawiści i niszczącej człowieka ideologii.

– Na obrazku prymicyjnym zapisał, by miłować Boga, który nas pierwszy umiłował. Kochał Go, kiedy dowiedział się o śmiertelnej chorobie, na którą zapadł. Kochał go w zesłańcach i więźniach łagrów, których spowiadał i dla których sprawował Eucharystię. Kochał Go, kiedy doświadczał prześladowań ze strony ludzi zaślepionych bezbożną ideologią komunizmu. Nie uległ żadnej z burz, ponieważ miał duchowy pokój w sercu pochodzący od Chrystusa – mówi ks. Nowak.

Obecność relikwii bł. ks. Władysława Bukowińskiego wpisuje się w ideę Panteonu Świętych i Błogosławionych przy szczepanowskim sanktuarium.

– W Panteonie znajdują się tablice upamiętniające Golgotę Wschodu, zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską. Relikwie apostoła Kazachstanu, duchowego opiekuna zesłańców i więźniów będą nam przypominały o męczeństwie naszych rodaków na Wschodzie, a także świadectwie wiary, która przetrwała mimo represji – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium w Szczepanowie.

Warto dodać, że wprowadzenie relikwii odbyło się w 18. rocznicę ogłoszenia kościoła w Szczepanowie bazyliką mniejszą. Ponadto jest ona pierwszą w diecezji świątynią, do której wprowadzono relikwie bł. ks. Bukowińskiego.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

 

błogosławiony ksiądz Władysław Bukowiński (ur. 4 stycznia 1905 w Berdyczowie, zm. 3 grudnia 1974 w Karagandzie) – polski ksiądz katolicki, proboszcz katedry w Łucku, więzień sowieckich łagrów w systemie Gułagu, długoletni misyjny duszpasterz w Kazachstanie i całej sowieckiej Azji Środkowej, nazywany „apostołem Kazachstanu”, kaznodzieja, błogosławiony Kościoła katolickiego.