Wiadomości

Poświęcenie figury Św. Stanisława w Sterkowcu oraz uroczystość dożynkowa

15 sierpnia – z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w czasie Mszy św. o godz. 11.oo wierni z Parafii Szczepanów podziękują Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Zgodnie z lokalną tradycją podczas uroczystej sumy zostanie poświęcony wieniec żniwny, który przygotowali parafianie – w tym roku mieszkańcy Sterkowca. 

Dogmat wiary o Wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji, bowiem już w V wieku obchodzono w kościele 15 sierpnia święto Wniebowzięcia NMP. Jest to także dzień dziękczynienia oraz „Parafialne Dożynki”. Podczas mszy świętych poświęcone zostaną bukiety ziół i kwiatów.

Przed kilku laty wśród mieszkańców Sterkowca pojawił się pomysł aby uporządkować teren w centrum miejscowości obok stacji PKP, a także by znaleźć godne miejsce do eksponowania figury Św. Stanisława. Figura od kilkunastu laty wystawiana była z okazji odpustów obok stacji PKP.  Drewniana figura została wykonana przed laty przez pana Stanisława Turleja – miejscowego rzeźbiarza ludowego, którego rzeźby o charakterze religijnym można odnaleźć w wielu miejscach na terenie Parafii Szczepanów. W roku 2019 podjęto ostateczną decyzję aby mieszkańcy Sterkowca ufundowali kapliczkę oraz figurę św. Stanisława. Dzięki ofiarności mieszkańców oraz zaangażowaniu księdza kustosza Władysława Pasiuta, Rady Parafialnej oraz sołtysa i rady sołeckiej Sterkowca przed kilkoma dniami ostatecznie ukończono prace budowlane, a figura Św. Stanisława stanęła na swoim miejscu. Uroczyste poświecenie odbędzie się 15 sierpnia o godz. 17.00

Program dożynek oraz poświecenia figury Św. Stanisława:
godz. 10.15 – spod D. Kultury w Sterkowcu, uroczysty wyjazd z wieńcem zaprzęgiem konnym jak to dawnej bywało
godz. 11.oo – uroczyste wprowadzenie wieńca do Bazyliki, i jego prezentacja. Msza święta z poświęceniem wieńca, chleba, kwiatów i ziół.
godz. 17.30 – uroczyste poświęcenie kapliczki z figurą św. Stanisława BM przy dworcu PKP,
godz. 18.oo – Dożynkowe przedstawienie Grupy Teatralnej w Domu kultury,
godz. 18.3o – wspólna biesiada.

Bardzo serdecznie zapraszamy Parafian i Gości na tę uroczystość, zarówno w Bazylice jak i w Sterkowcu.

Zdjęcia kapliczki św. Stanisława w Sterkowcu