Wiadomości

Perły Muzyki Sakralne w Szczepanowie dla świętego Jana Pawła II / 27 czerwca 2021 r.

W niedzielę 27 czerwca 2021 r. o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej w Szczepanowie odbędzie się koncert „Perły Muzyki Sakralnej dla Świętego Jana Pawła II”. Przed publicznością wystąpią światowej sławy wokaliści oraz muzycy z Włoch oraz Polski. Wydarzenie jest związane z ważnymi dla Sanktuarium Szczepanowskiego rocznicami.  Wydarzenie będzie również transmitowane na stronie internetowej szczepanowskiej bazyliki.

20 czerwca 2021 roku przypada 18. rocznica ustanowienia Sanktuarium Szczepanowskiego Bazyliką Mniejszą przez Jana Pawła II i dlatego w sposób szczególny pragniemy podziękować Panu Bogu za ten dar, wspominając 101. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, który po wyborze na Stolicę Piotrową przyjął imię Jan Paweł II. Papież Polak był mocno związany z kultem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika oraz wielokrotnie odwiedzał naszą wspólnotę.

W związku z tym 27 czerwca 2021 roku o godz. 19:00 odbędzie się koncert „Perły Muzyki Sakralnej dla świętego Jana Pawła II”. W tym wielkim wydarzeniu muzycznym wezmą udział: Dominika Zamara – sopran, światowej sławy Diva Operowa i Simone Francesco Liconti – włoski tenor oraz David Boldrini – włoski organista, kompozytor i dyrektor opery we Florencji. W programie koncertu będą wykonane utwory A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, G. Donizettiego, T. Bedettiego, W. Rentowskiego. Odbędzie się też premiera światowa „Agnus Dei”, którą specjalnie na ten koncert napisał kompozytor Wieslaw Rentowski (Dallas).

Szczepanów jest jedną z najstarszych miejscowości, która poszczycić się może posiadaniem kościoła wkrótce po wprowadzeniu w Polsce chrześcijaństwa. Jeśli bowiem przyjąć, że fundatorami tegoż kościoła byli rodzice św. Stanisława, musiał on powstać już w latach 30-tych XI w., a może nawet wcześniej.

Od tego czasu, tworzą się zalążki szczepanowskiej parafii, która coraz bardziej rozwija się, a jej historia wiąże się ściśle z kultem św. Stanisława. O Szczepanowie wspominali kronikarze i historycy, pisząc o św. Stanisławie. Miejsce jego narodzenia odwiedzali królowie polscy, jak Władysław Jagiełło czy Jan Kazimierz, Prezydenci, Prymasi Polski, Nuncjusze Apostolscy, Biskupi, Kardynałowie, a wśród nich dwaj późniejsi papieże; Kardynał Karol Wojtyła – Jan Paweł II i Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. Tu przybywały i przybywają do dziś liczne rzesze pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Szanowni Państwo!
Mając na względzie zaangażowanie Państwa w rozwój duchowy naszej społeczności lokalnej serdecznie zapraszamy na to wydarzenie muzyczne ku czci Świętego Jana Pawła II organizowane w Bazylice w Szczepanowie.

W imieniu organizatorów
ks. prałat Władysław Pasiut
Anna Zalewska Partyka
Rodacy św. Stanisława BM

 

PLAKAT