Wiadomości

Parlament Jakubowy na szlaku z Brzeska do Szczepanowa

Uczestnicy Parlamentu Jakubowego, opiekunowie szlaków św. Jakuba oraz mieszkańcy Brzeska wędrowali do sanktuarium św. Stanisława.

Wędrówka spod kościoła św. Jakuba w Brzesku do sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie odbyła się 19 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

-To jest pomysł, który powstał na płaszczyźnie europejskiej. Na początku pomysłodawcom chodziło o udostępnienie miejsc, zabytków, które na co dzień nie są dostępne dla turystów. To m.in. stare fabryki, kościoły czy zamki. Z czasem zauważono, że EDD mogą łączyć ze sobą wiele wątków, tematów, które są związane ze wspólnym dziedzictwem historycznym i kulturowym kontynentu – mówi Emil Mendyk ze Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba.

W tym roku hasłem EDD są słowa „Moja droga”.

– Jest to bardzo wieloznaczne hasło, które można dzięki temu różnie interpretować. Jako środowisko związane z Camino chcemy pokazać Szlak św. Jakuba jako drogę dla każdego. Camino może stać się moją drogą i naszą wspólną jako dziedzictwo całej Europy. Postanowiliśmy przejść z Brzeska do Szczepanowa, żeby pokazać mieszkańcom regionu, że istnieje blisko nas Droga św. Jakuba, na którą można wejść i włączyć się w nurt ogromnej historii wędrowania ku określonemu celowi – dodaje pan Emil.

Jak sam przyznaje, Camino jest jego drogą.

– Wiążą się z tym teksty biblijne, które mi towarzyszą od dziecka. To wezwanie skierowane do Abrahama, żeby wyszedł ze swojego domu, ze swojej ziemi. To również zaproszenie skierowane do Eliasza, żeby stanął naprzeciw Pana i doświadczył Go w szmerze łagodnego powiewu. Camino jest taką drogą, na której czuć ten łagodny powiew Boga. Dla mnie sama droga stała się także sposobem życia, ponieważ jestem przewodnikiem turystycznym – wyjaśnia E. Mendyk.

Idący Drogą św. Jakuba z Brzeska do Szczepanowa nawiedzili Kaplicę Narodzenia św. Stanisława i jego źródełko. W bazylice uczestniczyli w Eucharystii pod przewodnictwem kustosza brzeskiego sanktuarium św. Jakuba ks. prał. Józefa Drabika. Po Mszy św. zobaczyli Panteon Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ