Wiadomości

Parafialne dożynki w Szczepanowie / 15 sierpnia 2023 r.

15 sierpnia – z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w czasie Mszy św. o godz. 11.oo wierni z Parafii Szczepanów dziękowali Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz prałat Władysław Pasiut. 

Galeria zdjęć <==

Dogmat wiary o Wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji, bowiem już w V wieku obchodzono w kościele 15 sierpnia święto Wniebowzięcia NMP. Jest to także dzień dziękczynienia oraz „Parafialne Dożynki”. Podczas mszy świętych poświęcone zostały bukiety ziół i kwiatów.

Zgodnie z lokalną tradycją podczas uroczystej sumy został poświęcony wieniec żniwny, który przygotowali parafianie – w tym roku mieszkańcy Szczepanowa. Uczestnicy dotarli do bazyliki w uroczystym korowodzie, na czele którego panie z KGW „Stanisławianki” niosły żniwny wieniec symbol zwieńczenia prac w polu i całorocznego trudu, niezbędnego do zapewnienia pożywienia.

Zespół obrzędowy ze Szczepanowa złożył dary ofiarne w postaci chleba, kosza warzyw i owoców oraz bukietów zbóż i polnych ziół. Zespołowi obrzędowemu towarzyszyła kapela ludowa. 

 

foto: Marian Lambert