Wiadomości

Ks. Pasiut o śp. biskupie Styrnie: był czcicielem św. Stanisława

Bp Jan Styrna był czcicielem św. Stanisława i propagatorem kultu męczennika – mówi proboszcz parafii w Szczepanowie ks. Władysław Pasiut, wspominając zmarłego biskupa, który pochodził z miejscowości Przyborów. Bp Styrna w parafii Szczepanów przyjął chrzest i inne sakramenty, tutaj odbyły się także prymicje.

Jako biskup elbląski również przyjeżdżał do Szczepanowa, był na odpustach, bierzmował młodych, często spowiadał – wspomina kustosz ks. Władysław Pasiut.

– Ksiądz Biskup był propagatorem kultu św. Stanisława. W 2003 roku, kiedy wyjeżdżał do Elbląga przygotowaliśmy relikwiarz z relikwiami św. Stanisława. Zabrał go i mówił, że tego by mu brakowało, gdyby nie miał u siebie. Chciał jak najwięcej robić dla kultu św. Stanisława, był rzecznikiem Panteonu Świętych i Błogosławionych oraz procesji, które odbywają się w Szczepanowie.

 

W bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie została odprawiona Msza św. za duszę biskupa Jana Styrny. Do soboty o 17.30 przed Mszą św. będzie modlitwa różańcowam a w niedzielę o 9.30 Msza św. za Jego duszę.

Delegacja z parafii pojedzie także do Elbląga na uroczystości pogrzebowe.

– Z niedzieli na poniedziałek wyjeżdżamy z parafii dużym autokarem. Ludzie się cały czas zapisują. Nie wiem czy nie będzie potrzebny drugi autokar.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

W niedzielę, 2 października o godz. 16.00 będzie Msza żałobna.

W poniedziałek o godz. 12.00 Msza pogrzebowa, a po niej złożenie ciała zmarłego biskupa w krypcie biskupów.

rdn.pl