Wiadomości

Czwartki dla Polski

W sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie wierni modlą się za ojczyznę.

W odpowiedzi na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie, wierni modlili się w intencji ojczyzny.

– Szczepanów to miejsce urodzin św. Stanisława, patrona Polski, ale też patrona ładu moralnego w naszej ojczyźnie. Co tydzień w czwartek na zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu modlimy się do naszego patrona podczas specjalnej nowenny. W odpowiedzi na apel abp. Stanisława Gądeckiego, by modlić się w intencji naszej ojczyzny, chcemy z wiernymi i pielgrzymami prosić św. Stanisława o opiekę nad Polską, a także o ład moralny w naszych sercach i w naszej ojczyźnie – mówi ks. Marcin Kokoszka, kustosz sanktuarium w Szczepanowie.

O tym, jak bardzo taka modlitwa jest potrzebna, są przekonani uczestnicy czwartkowej nowenny do św. Stanisława.

– Żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach, w których niszczy się szacunek dla wartości, dlatego zwracamy się do św. Stanisława, prosząc o jego wstawiennictwo, ale też stawiając go jako wzór człowieka, który potrafił w radykalny sposób opowiedzieć się po stronie Boga i drugiego człowieka. Widzimy też, w kontekście wojny w Ukrainie, że działania militarne i dyplomatyczne nie przynoszą pożądanego skutku, dlatego chcemy podkreślić wagę modlitwy w intencji naszej ojczyzny i pokoju na świecie – mówi Stanisław Wodka.

Na czwartkowej nowennie do św. Stanisława byli obecni też pielgrzymi. Halina Góra i Zyta Krzan przyszły na modlitwę pieszo z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Buczu.

– Na czwartkową adorację Najświętszego Sakramentu i nowennę do św. Stanisława przychodzimy pieszo. Mamy swoje intencje, ale najbardziej modlimy się tutaj o pokój w naszej ojczyźnie i na świecie. Jesteśmy pełne nadziei, że ta modlitwa zostanie wysłuchana – mówią pątniczki.

Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie to ważny ośrodek pielgrzymkowy na mapie diecezji tarnowskiej i Polski. To również miejsce modlitwy w intencji ojczyzny i ładu moralnego. Wielokrotnie przypominał o tym pielgrzymując do miejsca urodzin św. Stanisława kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ / GOŚĆ