Wielki odpust w Szczepanowie – miejscu narodzin patrona Polski
W Szczepanowie, miejscu narodzenia patrona Polski i diecezji tarnowskiej, rozpoczyna się odpust ku czci św. Stanisława. Uroczystości potrwają od 4 do 12 maja pod hasłem „Czerpiąc z dziedzictwa św. Stanisława uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
– W tym roku w sposób szczególny świętujemy 25-lecie kanonizacji św. Kingi – Pani Ziemi Sądeckiej oraz rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej. W związku z tym jubileuszem do naszego sanktuarium otrzymaliśmy relikwie św. Kingi. Zostaną one uroczyście wniesione i przyjęte do naszej bazyliki – mówi ks. Marcin Kokoszka proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.
W sobotę 4 maja nabożeństwo majowe przy Kaplicy Narodzenia św. Stanisława zostanie odprawione o 20.00. W niedzielę do Szczepanowa przybędzie pielgrzymka strażaków. W programie odpustowym będzie także dzień młodzieży, chorych, seniorów, służb mundurowych, modlitwa o powołania, za rodziny i nauczycieli.
Codziennie Msze św. będą o 8 i 18 oraz we wtorek i piątek o 11.00. Nabożeństwo majowe rozpoczynać się będzie o 17.30. Codziennie od 20.30 adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Apel Jasnogórski.
W Szczepanowie znajduje się Kaplica Narodzenia Św. Stanisława.
– W tym miejscu, w którym wedle tradycji miał się urodzić święty biskup męczennik jest kaplica Jego narodzenia, a obok źródełko z cudowną wodą. Wedle tradycji w tej wodzie, małego Stanisława miała obmyć jego mama Bogna, zaraz po narodzeniu. Przybywają do tego miejsca również pielgrzymi, zabierając tę wodę. Piją ją, nacierają się. Ta woda im towarzyszy jako ten zewnętrzny znak Bożej łaski – mówi ks. Marcin Kokoszka.
Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską.
W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało.
W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej.
Św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski oraz patronem Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.
Św. Stanisław jest też nazywany patronem „chrześcijańskiego ładu moralnego”.
—
ekai