Wiadomości

Za 8 lat wielki jubileusz

W Szczepanowie pamiętano o 942. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Stanisława, która miała miejsce 11 kwietnia 1079 roku. W kalendarzu liturgicznym Kościoła powszechnego wspomnienie św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, obchodzi się 11 kwietnia, bo właśnie w tym dniu w 1079 roku został zamordowany – według tradycji zapisanej w najdawniejszych kronikach – przez króla Bolesława Śmiałego.

W Polsce uroczystość św. Stanisława jest świętowana 8 maja na pamiątkę podniesienia jego relikwii i ogłoszenia kanonizacji biskupa męczennika w Polsce, które miało miejsce 8 maja 1254 roku.

– Dzień narodzin dla nieba, czyli męczeńskiej śmierci bp. Stanisława, jest wspominany w Szczepanowie, jego rodzinnej miejscowości i parafii. – W tym roku mija 942. rocznica tego wydarzenia – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława.

Wspomnienie męczeństwa biskupa krakowskiego zbiegło się z II niedzielą wielkanocną, która jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia.

Podczas każdej Mszy św. w bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM były wystawione relikwie świętego. Towarzyszyły one również modlitwie młodych z grupy Effatha, którzy prowadzili 11 kwietnia Godzinę Miłosierdzia.

– Wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Stanisława przypomina, że już na początku maja rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci naszego rodaka i patrona. W tym roku hasłem odpustowych homilii będą słowa: „Ze św. Stanisławem gromadzimy się na świętej wieczerzy”. Hasło przypomina o trwającym roku duszpasterskim poświęconym Eucharystii. Przypomina też o tym, że męczeństwo świętego nastąpiło podczas sprawowania Mszy św. w kościele na Skałce – dodaje ks. Pasiut.

Warto dodać, że niewiele, bo zaledwie 8 lat, zostało do jubileuszowej 950. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Stanisława. W 1978 r. w Szczepanowie rozpoczęły się ogólnopolskie obchody 900. rocznicy tego wydarzenia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył wówczas kard. Karol Wojtyła, a homilię wygłosił kard. Stefan Wyszyński. Kardynał Wojtyła miał zakończyć Rok św. Stanisława w Krakowie w 1979 roku. Tak się rzeczywiście stało. Jako papież Jan Paweł II dokonał tego podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ / TGN