Historia

Z kart historii – Szczepanów 1914 r.

Drodzy czytelnicy,

Zapraszamy do lektury kolejnego ciekawego tekstu – Obrazki wojenne – z pobytu Rosjan w pow. brzeskim. Kilka fragmentów dotyczy m.in zniszczeń jakim w toku działań wojennych z listopada 1914 roku uległ kościół długoszowy. Materiał został zamieszczony w portalu brzesko.ws.

Z pobytu Rosyan w pow. brzeskim.

Ucierpiały srodze okoliczne wioski od szrapneli i granatów. Ludzie ukryci w dołach, jak w Strzelcach, musieli je opuszczać czemprędzej, gdyż je granaty zasypywały, a domy mniej silne, waliły się. Wiele też zginęło ludzi cywilnych, bądźto od pocisków, bądź od ognia, jak np. w Szczepanowie. Tam Moskale kryli się po domach, strzelali z okien domów, które też z tego powodu nie mogły być oszczędzane. Tak padł ofiarą pocisków i kościół w Szczepanowie, stary gotyk.

Obrazki wojenne.
Szczepanów był silny w ogniu. Nasze działa ustawione były na górze Mokrzyskiej i w Okocimiu, zaś artylerya rosyjska była w Przyborowie i za górą Szczepanowską. Uległo też zniszczeniu kilka chałup, spalił się również stary kościół w Szczepanowie, natomiast nowy ocalał z małym uszkodzeniem.

Czytaj więcej w portalu brzesko.ws <==

Źródła:

– „Nowa Reforma”, 7 stycznia 1915 r. nr.11 str.1

– „Głos Narodu”, 18 stycznia 1915 r. nr.31 str.1

19 stycznia 1915 r. nr.33 str.1

21 stycznia 1915 r. nr.37 str.1

„Głos Narodu”, 12 stycznia 1915 r. nr.39 str.1

Materiał nadesłał: Mariusz Gałek

Zapraszamy również do nadsyłania ciekawych artykułów dotyczących historii naszej Parafii oraz archiwalnych zdjęć ze zbiorów prywatnych.